Türkiye'de Beş Milyon Diyabetli Var

“Her yıl 14 Kasım’ da kutlanmakta olan Dünya Diyabet Günü, dünyanın en önde gelen farkındalık kampanyasıdır. Halka, şeker hastalığını erken tanımanın önemi diyabetik kişilere ise hastalıklarının sorunları ve kontrol altına almanın önemi hakkında bilgiler verilir."

Türkiye'de Beş  Milyon Diyabetli Var Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, “Ülkemizde toplam 5 milyon kişi diyabetle mücadele etmektedir” dedi.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, şeker hastalığının önemine temas eden İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, “Dünya Diyabet Günü dünyada hızla yayılan ve tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunları oluşturabilecek şeker hastalığını erken tespit etmek için insanlığa yapılan bir çağrı günüdür.

Şeker Hastalığı’nın sıklığı her geçen gün artmaktadır! 1985’te tahmin edilen rakam 30 milyon iken, bugün en az 250 milyon diyabetli bulunmaktadır. Hiçbir şey yapılmazsa bu sayı 25 yıl içinde 380 milyona ulaşacaktır.
Ülkemizde de diyabet ve diyabete bağlı gelişen sağlık problemleri önemli bir yer tutmaktadır. 2.6 milyon diyabetli ve 2.4 milyon diyabet adayı olmak üzere toplam 5 milyon kişi diyabetle mücadele etmektedir” ifadelerini kullandı.
Şener, Dünya Diyabet Günü’nün amacını şöyle belirtti:

“Her yıl 14 Kasım’ da kutlanmakta olan Dünya Diyabet Günü, dünyanın en önde gelen farkındalık kampanyasıdır. Halka, şeker hastalığını erken tanımanın önemi diyabetik kişilere ise hastalıklarının sorunları ve kontrol altına almanın önemi hakkında bilgiler verilir. Şeker hastalığının erken tanınması ile yan etkilerinden korunulabileceği; diyabetiklerin çoğunun uygun tedavi ve takip ile normal yaşamına geri dönebiliceği hatırlatılır. Şeker hastalarına hastalıklarının önemi anlatılır. Diyabetin erken tanınması ve tedaviye başlanması, komplikasyon riskini azaltır. Dolayısıyla hastayı etkileyebilecek fiziksel, maddi ve manevi zararlar da önlenmiş olur. 14 Kasım Diyabet Günü’nün diğer bir amacı da; belirtileri olmasa da şeker düzeylerinin yüksek olabileceğini anımsatmak ve yüzde 30-40 şeker hastasının başlangıçta hiçbir belirtisi olmayacağı, şeker hastalığının tesadüfen de tespit edilebileceğini hatırlatmaktır.”

“14 Kasım çağrısı kimlere?” diye soran Şener, daha sonra şunları söyledi:

“Öncelikle;Ailesinde şeker hastalığı olanlar, sişmanlar, hareketsiz (sedanter) bir yaşam sürenler, iri bebek doğuran annelere, tansiyonu ve kan yağları yüksek olanlar, kanında yüksek insülin ve ani şeker düşüklükleri (reaktif hipoglisemisi) bulunanlar, büyük damar (kalp, bacak, beyin damarları gibi) hasarı olanlaradır. Ancak 14 Kasım Diyabet hastalığı farkındalık çağrısı gerçek manada tüm halkımızadır.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak; ilimiz Malatya park AVM’ de açılacak stantta diyabetle ilgili bilgilendirme yapılarak, çeşitli dokümanlar dağıtılmıştır. Ayrıca isteyen vatandaşlarımıza ücretsiz vücut kitle indeksi hesaplaması ve kan şekeri ölçümü yapılmıştır.“

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 430
Bu Ay : 3074
Toplam : 3074

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom