Tiyatro Yeniden Hayat Buluyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu(MBŞT), 3 yıldır aralıksız olarak sürdürmüş olduğu eğitim faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. MABESEM bünyesinde açılan “Uygulamalı Tiyatro” kursuna katılan öğrenciler, etkinliklerde sahne alma fırsatı da buluyor.

Tiyatro Yeniden Hayat Buluyor Malatya Haber

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Gençay; “Uygulamalı Tiyatro” kurslarına, 3 yılda 7’den 77’ye 400’ü aşkın kursiyerin katıldığını kaydederek, Malatya’da oyunculuk eğitimine önemli bir ilginin bulunduğunu belirtti.

Tiyatro sanatçıları yetişiyor

Yeşilyurt Halk Eğitimi Merkezi işbirliğiyle düzenledikleri kurs sonunda başarılı olan katılımcılara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verildiğini ifade eden Gençay; “Uygulamalı Tiyatro kursiyerlerimizin birçoğu, il dışında elde etmiş oldukları başarılarla bizleri gururlandırıyor. Ağrı’dan İstanbul’a birçok ilde sanat hayatlarını devam ettiren bu genç kardeşlerimiz arasında; Devlet veya Belediye Konservatuarı tiyatro bölümlerini kazanan, Devlet Tiyatrosu figürasyon kadrosuna seçilen, üniversite tiyatro toplulukları ve amatör tiyatro gruplarında yönetmen veya oyuncu olarak görev alan arkadaşlarımız da bulunuyor” dedi.

Gençay, MBŞT’nin adeta bir okula dönüştüğünü belirterek, eğitim sürecinde başarılı olan Tiyatro kursiyerlerini oyunlarına da dahil ettiklerini; böylelikle kursiyerlere hem tecrübe kazandırdıklarını hem de oyun kadrolarını zenginleştirdiklerini kaydetti.

MBŞT’den rekor başarı

Seyyah Sinema ve Tiyatro TIR’ı ile de kentin dört bir köşesinde gösterimler gerçekleştiren MBŞT; klasik oyunlar, orta oyunları, çocuk oyunları, psikodramalar, dinletiler ve birçok farklı sahne etkinliğiyle seyircisiyle buluştu.

2011 yılından bugüne kadar 239 kez sahne diyerek ulaştığı 116 bin 795 izleyiciyle bölgesinde önemli bir rekora imza atan MBŞT, ayrıca hazırlamış olduğu “Hakkı Seven Aşıklar” radyo tiyatrosu ve “Sesli Masallar” eserleriyle de, ülke çapındaki yerel radyo istasyonları ve internet üzerinden yaklaşık 45.000 dinleyiciye erişti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 245
Bu Ay : 6225
Toplam : 6225

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom