İslam Hukukunun Gelişimi Anlatıldı

Malatya İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mehmet Birsin, ‘’İslam hukukunun gelişimi ve içtihat’ konulu konferans verdi.

İslam Hukukunun Gelişimi Anlatıldı Malatya Kültür-Sanat

Birlik Vakfı Malatya Şube Merkezi'nde gerçekleşen konferansa, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Birlik Vakfı Malatya Şube Başkanı Sadi Ergül, Birlik Vakfı Malatya Şubesi yönetimi ve üyeleri, kamu kurum yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

Doç.Dr. Mehmet Birsin, konferansında, özetle şunları söyledi: ‘’İnsanlara doğru inanç esaslarını ve doğru davranış formlarını öğretmek, İslam Dini'nin temel gayeleri içerisinde ön sırada yer almaktadır. Bu nedenle insanın dışa yansıyan eylemlerini düzenleyen hükümler, Kur'an ve Sünnet'te öngörülen kurallar manzumesi içerisinde ayrı bir yer tutmaktadır. Hz. Peygamber, peygamberlik görevi bağlamında, inanç esaslarının yanı sıra fertlerin gerek Allah’la, gerek toplumla, gerekse birbirleriyle olan ilişkilerini düzenleyen kuralları da tebliğ etmiştir. Daha sonra bu kuralların "fıkıh" adını alan ayrı bir disiplin çerçevesinde sistemleştirildiğini görüyoruz. Hz. Peygamber (ö. 11/632) dönemi, İslam hukukunun oluşum sürecinin başlangıç noktasını temsil etmektedir. Bu dönemde İslam hukukunun ana eksenini teşkil eden ahkam ayetleri nazil olmuş, Hz. Peygamber tarafından nasıl anlaşılacağı ve nasıl uygulanacağı sahabe nesline öğretilmiştir.

 Hz. Peygamber'in zaman zaman içtihat kapsamında değerlendirilecek bazı tasarrufları olmuş, bu bağlamda sahabeye de örnek teşkil etmiştir. Bu tecrübenin ışığında sahabe nesli hukukçuları, Hz. Peygamber'in vefatından sonra Kur'an ve Sünnet'te çözümünü bulamadıkları olayları bu iki kaynak ışığında içtihat ederek karara bağlamışlardır.’’

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 19
Bugün : 48
Bu Ay : 3492
Toplam : 3492

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom