MABESEM Artık Kendi Yerinde

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Sanat ve Eğitim Merkezleri (MABESEM) Merkez Şubesi, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun daha önce toplu açılış töreninde hizmete açtığı Sanat Galerisi’ne taşındı.

MABESEM Artık  Kendi Yerinde Malatya Kültür-Sanat

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SANAT MERKEZİ SANAT GALERİSİ’NE TAŞINDI

Büyükşehir Belediye hizmet binası arkasında yer alan Sanat Galerisi, 7 bin metrekarelik kapalı alana sahip bulunuyor. 1927 metrekarelik sürekli sergi salonu ve sanat kursları atölyeleriyle kültür-sanat hayatına önemli bir canlılık getirecek olan Sanat Galerisi, mimarisiyle de dikkat çekiyor. Malatya’nın “M” harfini simgeleyen görünümüyle; betonarme ve çelik yapı çatı ile cam kaplama sistemiyle karma yapıdan oluşan Sanat Galerisi, kent estetiğine de önemli bir katkı sunuyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi’nde MABESEM Merkez Şube bünyesinde açılan Keman, Kabak Kemane, Bağlama, Piyano, Gitar, Ney, Ebru, Takı Tasarım, Karakalem, Yağlıboya, Hüsn-ü Hat, Tezhip, Heykel, Bez Bebek, Çini, Badminton, Tenis, Temel Sanat Eğitimi, Grafik Tasarım, El Sanatları, Tiyatro kurslarının yanı sıra Ses Eğitimi ve Şan Eğitimi kurslarından oluşan 23 kurs devam edecek.  Daha geniş bir alana kavuşulmuş olmasından dolayı ihtiyaca göre diğer branşlarda da kurslar açılabilecek.

MABESEM çığ gibi büyüdü

Malatya’da sosyal-kültürel belediyeciliğin mimarı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, 2009 yılında göreve geldiği ilk döneminde henüz il belediyesi olarak hizmet veren Malatya Belediyesi’nin bünyesinde Sanat Merkezi’ni kurdu.

Belediye hizmet binası karşısında bulunan ve atıl durumdaki yapının tadilattan geçirilerek Sanat Merkezi’ne dönüştürülmesiyle başlayan sosyal-kültürel belediyecilik yolculuğu Malatya’da bir çığırın açılmasını sağladı. 2010 yılında 5 branşta 75 kursiyer ile start alan Sanat Merkezi projesine gösterilen ilgi günden güne arttı. Aynı zamanda bir sosyal doku projesi olan Sanat Merkezi’nde; 2011 yılında 17 ayrı branşta 875 kişiye kurs verildi. 

Gördüğü ilgi üzerine, Sanat Merkezi’nde açılan kurslar; “Malatya Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezleri (MABESEM)” çatısı altında toplanarak şehrin dört bir yanında vatandaşların hizmetine sunuldu. Sanat Merkezi binasında verilen kurslar, mahallelerde yapılan semt konakları ve çok amaçlı sosyal tesislerin hizmet vermeye başlamasıyla açılan MABESEM Şubeleri ile bu bölgelere taşındı.

2010 - 2014 dönemini kapsayan 5 yıl içerisinde 33 branşta verilen 82 ayrı kurstan toplam 15 bin 650 kişi faydalandı.

MABESEM Merkez Şubesinin yoğun ilgiye cevap vermekte zorlanması dolayısıyla Başkan Çakır tarafından Sanat Galerisi Projesi başlatılarak hayata geçirildi.

Halen MABESEM şubelerinde el sanatlarından bilişime, spordan müziğe, giyimden kişisel gelişime kadar 34 branşta ücretsiz sanat ve meslek eğitimi veriliyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 245
Bu Ay : 6329
Toplam : 6329

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom