Kullanılan Asansörlerin Yüzde Kaçı Güvenilir

Asansörlerin yüzde 84’ünün güvenli olmadığı bildirildi.

Kullanılan Asansörlerin Yüzde Kaçı Güvenilir Malatya Haber

 Bilim- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Türkiye genelinde 7 bölgede gerçekleştirdiği ‘Asansör Mevzuatı’ Semineri’nin Bölge Toplantısı Malatya’da da yapıldı. Toplantıya Doğu Anadolu Bölgesi’nde 12 il’in asansörle ilgili ve yetkilileri katıldı.

Ticaret ve Sanayi Odası Salonu’nda düzenlenen ‘Asansör Mevzuatı’ Semineri’nin açılışında konuşan Bilim- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ramazan Yıldırım, geçen yıl Türkiye’deki 2 bin 951 belediyeden ancak 440 belediyenin A tipi muayene belgesi aldığını belirterek, asansör eylem planı hakkında bilgi aktardı. Asansör üretiminde yerli üretimin sağlanması için azami çaba gösterilmesini isteyen Yıldırım, kırmızı etiketli asansörlere binilmemesi gerektiğini vurguladı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, Malatya’da asansör kaza oranının dünya ortalamasının altında olduğuna dikkat çekerek, “Asansör bakım hizmetlerinin de Türkiye ortalamasının üzerinde verilmesi arzumuzdur” diyerek, asansör konusunda Türkiye’de teknik eleman eksikliği olduğunu vurguladı. Başkan Çakır, Malatya Büyükşehir Belediyesi ile merkez ilçe Yeşilyurt ile Battalgazi belediyelerinin de A tipi muayene belgesi olduğunu belirtti.

Ticaret ve sanayi Odası Meclis Başkanı Sami Payza da,”Madenlerdeki son facialardan sonra önlem almanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha öğrendik. Asansörcüler bir araya gelip, insan hayatını tehlikeye atmayan asansörler yapmalılar ve bakımlarını da sürekli yapmalılar” ifadelerini kullandı.

Asansör ve Yürüyen Merdivenler Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanı Sefa Targıt ise, günde 40 milyon insanın kullandığı asansör kazalarının asgariye inmesi için mevzuata uyulmasını isteyip, asansör mevzuatıyla ilgili bilgiler aktardı.

Asansör Sanayicileri Federasyonu Başkanı Yusuf Etik, “30-40 TL’ye asansör bakımı yapılıyor. Rekabet fiyatta olmamalıdır” diyerek, kaliteli asansör üretilip, sürekli bakımının da yapılması gerektiğini vurguladı.

Malatya Bilim- Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, “Malatya’da, 2 bin 835 asansör kullanılmaktadır. 2 bin 477 asansörden bin 844’üne kırmızı, 250 adetine sarı ve 383 adetine ise yeşil etiket yapıştırılmıştır. Kullanımda bulunan asansörlerin yüzde 84’ünün güvenli olmadığı anlaşılmaktadır” dedi.

AYSAD Malatya Bölge Temsilcisi Hasan Dündar da, asansörlerin kontrollerinin iyi yapılıp, insanlara iyi hizmet sunmanın önemini anlattı.

Başkan Çakır'a plaket verildiği programda, açış konuşmalarından sonra konu uzmanları seminer verdi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 964
Bu Ay : 2532
Toplam : 2532

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom