Yeşilyutta Çer - Çöp Projesi Başladı

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat: “Yerinde ayrıştırma ile Çer’leri ÇER Kutusuna, çöpleri de ÇÖP Kutusuna atarak, hem ekonomimize katkı sağlamış oluyoruz, hem de çevremizi kirletmemiş oluyoruz”

Yeşilyutta Çer - Çöp Projesi  Başladı Malatya İlçe

Polat: “Çer - Çöp Projesi Geleceğimiz İçin Bir Yatırımdır”

 

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat: “Yerinde ayrıştırma ile Çer’leri ÇER Kutusuna, çöpleri de ÇÖP Kutusuna atarak, hem ekonomimize katkı sağlamış oluyoruz, hem de çevremizi kirletmemiş oluyoruz”

 

Yeniden değerlendirilme imkânı olan atıkların çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirilerek tekrar üretim sürecine dâhil edilmesi ve ekonomiye kazandırılması işlemin en önemli basamağını kaynağında ayrı toplama işlemi oluşturmaktadır. Bunu sağlamak için Yeşilyurt Belediyesi tarafından uygulamaya başlayan Çer-Çöp Proje tanıtım programı bugün Melekbaba Mahallesi Şehit Yüzbaşı Hakkı Akyüz ortaokulunda gerçekleştirildi. 

 

Proje tanıtım toplantısına Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat,  Malatya İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ali Demir, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı. Program başlangıcında Yeşilyurt Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Mehmet Cüreoğlu tarafından proje sunumu gerçekleştirildi.

 

Yeşilyurt Belediyesi yaptığı “ÇER-ÇÖP ATIK GERİ KAZANIM PROJESİ” ile tüketim sonucu oluşan plastik, cam, metal, kâğıt ve karton gibi ambalaj atıklarının kaynağında diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilmesi ve sağlıklı bir geri kazanım sisteminin oluşturulması için “Biz çöp değiliz” sloganıyla duyurduğu proje, öncelikle okullarda başlayacak. Belirli zaman dilimlerinde içinde tüm Yeşilyurt genelinde uygulanacak.

 

POLAT: “ÇÖP’LERİMİZİ ÇÖP KUTUSUNA, ÇER’LERİMİZİ ÇER KUTUSUNA”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat: “Temel slogan olarak "biz çöp değiliz" sloganıyla çıktık. Bugün bizler kullanıp atacağımız değersiz şeyleri çöp olarak ifade ediyoruz. Ama biz Yeşilyurt Belediyesi olarak bir de çevrenin olduğunu ifade etmek istedik. Evet, çöplerimizi çöp kutusuna atacağız, ama Çer’lerimizi de Çer Kutusuna atmamız lazım. Cam, Metal, Plastik, Kâğıt Piller, Atık yağlar vb. atıkları çöp kutusuna attığımız takdir de doğanın kirlenmesini önlemiş olmuyoruz. Ama yerinde ayrıştırma yaparsak çerleri ÇER Kutusuna, çöpleri de ÇÖP Kutusuna atarsak hem ekonomimize katkı sağlamış oluyoruz, hem de çevremizi kirletmemiş oluyoruz.

POLAT: “KÜLTÜRÜN VE EĞİTİMİN BAŞLADIĞI İLK NOKTA OKULLARIMIZ”

Bugün geri dönüşümle tekrar kullanıma dönecek olan camlar, plastikler, poşetler, kâğıtlar, yağlar gibi atıkların çevreye zarar vermemesi için bu atıklarımızı yerinde ayrıştırma yöntemiyle değerlendirmeliyiz. Bunların hepsi bir kültür bir ahlak oluşturuyor. Aslında kültürün ve eğitimin başladığı ilk nokta okullarızdır. Bu küçük yavrularımıza hep birlikte örnek ve destek olarak bu kültürü aşılamalıyız. Allah'a çok şükür Yeşilyurt belediyesi olarak bütün ekiplerimiz ile aynı yöne bakıp bu kültürü benimsiyoruz. Sayın Kaymakamımız başta olmak üzere bütün projelerimizi ortak bir şekilde yapıyoruz. Yeni Türkiye için aynı noktaya hedef koyup, aynı noktaya koşuyoruz. Bu birlik ve beraberlik ile Yeşilyurt'umuzu daha ileriye taşımak için hep birlikte çalışacağız. Biz eğitimin başlangıç noktasının okullar olduğuna inanıyoruz. Tüm kurumlarımızla olduğu gibi Milli Eğitim Müdürlüğümüzle de çalışmalarımız devam ediyor. Şehir merkezlerinde hem görselliği hem de hacim bakımından daha iyi geri dönüşüm konteynırları yapmayı hedefliyoruz. Ben bu projemizde emeği geçen bütün ekip arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum. Projemizin Ülkemize ve Yeşilyurt'umuza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

DEMİR: “BİZİM ATIK DEDİĞİMİZ, ÇÖP DEDİĞİMİZ, TÜM MALZEMELERİN HAMMADDESİ”

Malatya İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ali Demir: “Yeşilyurt Belediyemizin hazırlamış olduğu ÇER-ÇÖP Projesi Atık Geri Kazanım Projesi mükemmel bir proje olmuş. Bu projede emeği geçen bütün belediye çalışanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Bizim çöp dediğimiz, atık dediğimiz madde, aslında kullandığımız tüm malzemelerin hammaddesidir. Her attığımız kâğıt bir ağaç, her attığımız plastik veya cam bizim doğal kaynaklarımızın yok olması demektir” dedi.

BABAHANOĞLU: “ÇER DİYE İFADE EDİLEN MADDELER İNSANIMIZA, ÇEVREYE ZARAR VERMEDEN FAYDALI HALE GETİRİLEBİLİYOR”

Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu: “Belediyemizin kısa zamanda kendini ilgilendiren alanlarda atılımlarına hep birlikte şahit oluyoruz. Biz kamu görevlileri olarak 270.000 bin kişiyi bulan Yeşilyurtlu vatandaşlarımıza hizmet için varız. Dolayısıyla elbirliğiyle gönül birliğiyle herkes kendini ilgilendiren alanlarda üzerine düşen vazifeyi hakkıyla yaparsa Ülkemizin geleceği Yeşilyurt'umuzun geleceği Malatya'mızın geleceği o kadar parlak olur. Bugün burada tanıtım toplantısını yaptığımız Proje çok önemli bir proje. Kâinatta hiç bir cisim yok olmuyor. Şekil değiştirir, boyut değiştirir, ama yok olmaz. Dolayısıyla çevreye atacağımız her bir ÇÖP’ün, ÇER’i de yok olmuyor, ÇÖP’ü de yok olmuyor. Başkanımızın ÇER diye İfade ettiği maddeler insanımıza, çevreye zarar vermeden faydalı hale getirilebiliyor. Bu projenin ana hedefi budur. Ben bu projenin çevremize katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu proje okullarda sadece bir dönüşüm meselesi değil, aslında bu bir kültür meselesidir. İlk adım atacağımız yerler okullarımız. Çocuklarımıza çevre bilinci ve dönüşüm bilincini aşılayacağız. Çocuklarımız, plastiğin, kâğıdın, ambalajın atılacak değersiz bir madde olmadığını anlayacaklar ve bu sadece okullara değil, evlerine sokaklarına kadar yayılacaktır. Ben bu Projeyi kapsamlı bir şekilde başlattıkları için ben başkanıma ve ekibine, özellikle Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 639
Bu Ay : 7785
Toplam : 7785

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom