Günde 60 dk Fiziksel Hareket Önerisi

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, “Çocukların kaliteli bir yaşam sürmesi için her gün veya haftanın çoğu günü en az 60 dakika fiziksel aktivite yapmaları önerilmektedir “dedi.

Günde 60 dk Fiziksel Hareket Önerisi Malatya Yaşam-Sağlık

 Yürümenin önemine dikkat çekmek için zaman zaman çeşitli kurum ve kuruluşlarla yürüme etkinliği düzenlediklerini hatırlatan İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, “Çeşitli ve çok sayıda faktör gençlerin düzenli bir şekilde hareketli olmalarını önlemektedir. Gittikçe daha az çocuk bisiklete binmekte ve okula yürüyerek gitmektedir.

Buna karşılık çocukların çoğu zamanlarının büyük bir bölümünü televizyon izleyerek ve bilgisayar karşısında geçirmektedir. Oysaki düzenli yapılan fiziksel aktivitelerin gençlere fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan pek çok yararı bulunmaktadır. Fiziksel aktivitelerin düzenli olarak uygulanması çocuklarda ve ergenlerde sağlıklı bir kemik yapısını, güçlü bir kas sistemini, şişmanlığın kontrolü ve önlenmesini, yağ oranının azalmasını, kalp ve ciğerlerin etkin bir şekilde gelişmesini sağlar. Derslerinde ve sosyal hayatında koordinasyon güçlenir. Hislerin kontrolü artar, depresyon, stres ve kızgınlık azalır. Oyunlar ve benzeri etkinlikler gençlere kendilerini ifade olanağı verir, bir işi bitirmenin ve yapmanın zevkini yaşatır” ifadelerini kullandı.

Spor’un sağlıklı bir karakteri geliştirirken alkol sigara gibi alışkanlıklardan genci uzaklaştırdığına dikkat çeken Şener, “İyi bir beslenme şeklinin gelişmesi yeterli dinlenme ve daha iyi davranışlara yol açar. Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü, çocukların kaliteli bir yaşam sürmesi için her gün veya haftanın çoğu günü en az 60 dakika fiziksel aktivite yapmalarını önermektedir” yeklinde açıklamasını tamamladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 2
Bugün : 216
Bu Ay : 5410
Toplam : 5410

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom