Kamu Sen Üyeleri Maaş Zamı İstiyor

Kamu Sen üyeleri ek zam isteyip, maaş bordrolarını yaktı.

Kamu Sen Üyeleri Maaş Zamı İstiyor Malatya Yaşam-Sağlık

 PTT merkez binası önünde Kamu Sen Malatya İl Temsilcisi Akın Çelik basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasından önce şehitler için bir dakikalık saygı duruşu yapılıp, ruhlarına Fatiha okundu. Basın açıklamasını okuyan Kamu Sen Malatya İl Temsilcisi Akın Çelik, “2014 ve 2015 yılı maaş zamlarının belirlendiği toplu sözleşme görüşmelerinde sözde yetkili konfederasyon, memurları masada yüz üstü bıraktı. Kanuna göre 30 gün sürmesi gereken toplu sözleşme süreci 7 günde, 2 toplantı sonunda anlaşmayla sonuçlandırıldı.

Toplu sözleşme sonunda kamu görevlilerinin hakkı olan enflasyon farkı ödemesi gasp edildi, yok sayıldı; memurlar kaderine terk edildi” ifadelerini kullandı.

Çelik, “Maaşlara yansıyan 123 TL’lik net artış, tarihi başarı olarak yutturulmaya çalışıldı. Oysa 123 liralık zam aslında toplu sözleşme görüşmelerinde Hükumetin ilk teklifi olan yüzde 3+ yüzde 3 maaş zammının bile altında bir artışı işaret ediyordu. 123 TL’nin en düşük memur maaşına oransal yansıması yüzde 6,6; ortalama memur maaşına yansıması ise yalnızca yüzde 5,2’de kaldı. Toplu sözleşme sonunda enflasyon farkı hakkımızın gasp edilmesinin yanında; ek ders ücretleri, nöbet ücretleri, ek ödemeler, aile yardımı, çocuk parası, özel hizmet tazminatı, fazla mesai ücretleri artmadı.

Üstelik 2015 yılı için ise yalnızca yüzde 3+ yüzde 3 zam kabul edildi. Bu gelişmeler üzerine dile getirdiğimiz memurlara enflasyon farkı ödenmesi talebimiz “Toplu sözleşme hükümlerinin dışına çıkamayız” gerekçesiyle geri çevrildi. Fiyat artışları ve ekonomik dalgalanmalar karşısında savunmasız bırakılan ve bütün hakları ellerinden alınan memur ve emeklilerimiz nasıl aldatıldıklarını daha 2014 yılının ilk ayında gerçekleşen enflasyonla anladılar” şeklinde konuştu.

“TÜİK tarafından açıklanan 9 aylık enflasyon yüzde 6,43 oldu. Doğalgaza, elektriğe, suya yüzde 9 zam yapıldı. Gıda fiyatları son 9 ayda yüzde 11 artarken, et ve ekmek yüzde 11, ulaşım yüzde 20, meyve yüzde 38 zamlandı. Ailenin zorunlu harcamaları 9 ayda tam 363 lira yükseldi” diyen Çelik, daha sonra şunları söyledi:

"Dolayısıyla 2014 ve 2015 yıllarını kurtarmak için memur ve emeklilerimize ek zam yapılması zorunlu hale gelmiştir. Eriyen maaşların telafisi için, artmayan nöbet ücretleri, fazla mesai ödemeleri, ek ders ücretleri, ek ödemeler, özel hizmet tazminatları, sosyal yardımlar nedeniyle oluşan mağduriyetlerin giderilmesi için, 4/C’lilere, yardımcı hizmetlilere verilen sözlerin tutulması için, belli kesimlere verilecek maaş zammının, bütün memurları kapsayacak şekilde genişletilmesi için, kamu görevlilerinin dağ gibi biriken ekonomik sorunlarının çözülmesi için ek zam talebimizi haykıracağız.

Hakim ve savcılara, akademik personele zam verilirken diğer kamu görevlileri bir köşeye atılamaz. Yıllardan beri memurların hakları konusunda verilen sözler tutulmaz, vaatler yerine getirilmezken, tüm memurların beklentisi olan ek zam konusunda yalnızca belli kesimlere yönelik bir düzenleme yapılması büyük bir eksiklik olacaktır. “
Basın açıklamasından sonra kamu sen üyeleri maaş bordrolarını yaktı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 364
Bu Ay : 4162
Toplam : 4162

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom