Sadece Kayısıya Bağlı Kalmamalıyız

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şube Başkanı Mehmet Balin, çiftçinin kaderinin sadece kayısıya bağlı kalmaması gerektiğini belirterek, alternatif ürünlerin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Sadece Kayısıya Bağlı Kalmamalıyız Malatya Ekonomi

Bu yıl çiftçinin kayısıdan gelir elde edemediğini dile getiren Balin, "Kayısı, Malatya'nın ihracatının yüzde 80 ila 90'ını oluşturuyor. Malatya'da çiftçinin tek iştigal alanı kayısı. Stoklarda 40-50 bin ton kadar kayısımız vardı. Bu yıl 10 bin ton kadar mahsul oldu. 50 bin ton dış taleplere cevap vermektedir ancak fiyatlar ciddi manada yükseldi. Kayısı üreticinin eline bu yıl tabiri caizse hiç para geçmedi" dedi.

"İNŞAAT SEKTÖRÜ DE ETKİLENDİ"

Balin, kayısının don felaketinden etkilenmesiyle birlikte, inşaat sektörünün de bundan olumsuz etkilendiğini kaydederek, "Kayısı, inşaat sektörünü de etkiledi. İnşaat sektöründe son günlerde bir durağanlık var. Eskiden bitmiş dair bulamazken, şuanda inşaatların birçoğu bitmiş durumda ancak satışları gerçekleştirilememektedir. Buda kayısıdan kaynaklanıyor. Umuyorum , Allah'tan tek dileğimiz önümüzdeki yıl Malatya çok güzel bir hasılat elde eder" ifadelerini kullandı.

"ALTERNATİF ÜRÜN OLUŞTURULMALI"

Malatya'dan kayısının yanında alternatif ürünlerin oluşturulması gerektiğini ifade eden Balin, "Malatya'da alternatif ürünlerde geliştirmemiz gerekiyor. Çiftçinin kaderini sadece kayısıya bağlamamalıyız. Bunun yanında alternatif ürünler geliştirip, bunlara teşvik etmeliyiz. Bununla alakalı bizimde bir çalışmamız olacak. Yakın zamanda bu çalışmamızı kamuoyu ile paylaşacağız" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 649
Bu Ay : 6629
Toplam : 6629

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom