Sezaryen, Keyfi Tercih Olmamalı

Gerekmediği halde sezaryen ameliyatıyla gerçekleşen doğumlarda hastalık ve ölüm (morbidite ve mortalite) oranı normal doğuma oranla daha yüksek oluyor.

Sezaryen, Keyfi Tercih Olmamalı Malatya Yaşam-Sağlık

Gerekmediği halde sezaryen ameliyatıyla gerçekleşen doğumlarda hastalık ve ölüm (morbidite ve mortalite) oranı normal doğuma oranla daha yüksek oluyor. Doğum sırasında oluşacak ağrı ve sancılardan dolayı sıkça tercih edilen sezaryenle doğum yöntemi sanılanın aksine anne ve bebek için riskli olabiliyor. Sezaryenli doğum yerine normal doğumun tercih edilmesi ise doğumun ardından annenin hızla iyileşmesi ve bebeğin bakımına dair hâkimiyeti açısından çok daha olumlu sonuçlar doğuruyor.
Konuyla ilgili bilgi veren Avrasya Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Nurcan Dalan, bazı durumlarda anne ve bebek için hayat kurtarıcı olan sezaryen ameliyatının çok gerekmediği sürece tercih edilmemesi gerektiğini söyledi. Op.Dr. Nurcan Dalan, hastaların genellikle sezaryen olduklarında hiçbir sorunla karşılaşmayacaklarını zannetmelerinin aksine çok gerekli olmadığı halde yapılırsa bebeğin kuvöze girmesi ya da hastalanması, anne ve bebek için morbidite ve mortalite gibi risklerin oluşabileceğini söyledi.

Sezaryeni gerekli kılabilecek durumları özetleyen Op.Dr. Dalan, "Bebeğin çok iri olması ya da bebek küçük olmasına rağmen annenin kalça kemik çatısının dar olması, bebeğin kalp atışlarının doğumu kaldıramayacak kadar düşmesi, bazen gelişme geriliklerinde bebeğin ağrıları kaldıramayacak durumda olması ya da annenin ve bebeğin hayatını riske atacak kanama durumları sezaryen ameliyatını gerekli hale getirebilir’’ dedi.

Kadın vücudunun zaten normal doğum üzerine yaratılmış olduğunu dile getiren Op.Dr. Dalan, doğum sırasında çekeceği sancıdan korktuğu için, normal doğum yapmasında hiçbir sakınca olmamasına rağmen özellikle sezaryen isteyen hastalar olduğunu söyledi. Dalan, bu hastalar için de ağrısız ve konforlu bir şekilde normal doğum yapabilecekleri Epidural doğum tekniğini önerdi.

Normal doğumun, eğer doğum sırasında bir sorun çıkmazsa, doğumun ardından çok çabuk iyileşme gibi bir avantajı olduğunu da belirten Dalan, "Normal doğumun ardından anne, doğar doğmaz bebeğine hâkim olup, emzirebiliyor ve onunla dilediği gibi ilgilenebiliyor. Gerekmediği halde sezaryen olmanız sadece ve sadece kendinizin ve bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmak demektir. Lütfen normal doğum yapmaya çalışın. Bebeğiniz ve sizin için en sağlıklı ve en doğrusu normal doğumu tercih etmeniz olacaktır’’ diye konuştu.

Dalan ayrıca, daha önce bir kere sezaryen ameliyatı geçirmiş olan hanımların, eğer bu ameliyatı çatı darlığı nedeniyle geçirmedilerse, daha sonrasında normal doğum da yapabileceğinin de altını çizdi. Sezaryenli doğum yaptıktan sonra ikinci bebeği normal doğumla dünyaya getirmek isteyenlerin eğer risk unsuru varsa zaten doktorları tarafından uyarılacağını da ifade eden Dalan, "Doktorunuz uyarmadıysa normal doğumu tercih edebilirsiniz. Ancak, ikinci ve üçüncü sezaryen ameliyatından sonra kişinin normal doğum yapmak istemesi riski yükselteceği için pek tercih edilmemelidir’’ dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 485
Bu Ay : 3029
Toplam : 3029

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom