Fiyat Yüksekliği Kazandırdı

Malatya’dan ihraç edilen kuru kayısı miktarı, geçen yıla göre yarı yarıya düşmesine rağmen, fiyat yüksekliği nedeniyle döviz miktarında artış olduğu bildirildi.

Fiyat Yüksekliği Kazandırdı Malatya Ekonomi

Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Gürsel Özbey, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz Eylül ayında Malatya’dan, 5 bin 538 ton kuru kayısı ihracatı yapılarak karşılığında 37 milyon 828 bin Dolar girdisi sağlandı” ifadelerini kullandı.

Kayısı ihracat sezonunun her yıl Ağustos ayında başladığına dikkat çeken Özbey, “Geçtiğimiz Ağustos ve Eylül ayında toplam 10 bin 42 ton kuru kayısı ihracatı karşılığında 68 milyon 271 bin dolar girdi sağlandı” diyerek, 2013 yılı Ağustos ve Eylül aylarında ise 22 bin 543 ton kuru kayısı ihracatı yapıldını, karşılığında ise 64 milyon dolar döviz girdisi sağlandığını hatırlattı.

Bu yıl iki aylık ihracattan geçen yılın aynı dönemine göre daha fazla döviz girdisi sağlandığını vurgulayan Özbey, “Malatya kayısının Malatya ekonomisine katkısının çok olduğunu her zaman dile getiriyoruz. Bunun etkisini, iki dini bayramda da gördük. Özellikle Kurban Bayramı’nda kesilen kurban sayısında, kayısı yokluğunun etkisi görüldü. Bu da gösteriyor ki, kayısı Malatya ekonomisinin can damarıdır” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 203
Bu Ay : 3760
Toplam : 3760

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom