Uluslararası Sağlık Hukuku Sempozyumu Yapıldı

Malatya’da, Uluslararası Sağlık Hukuku Sempozyumu" düzenlendi.

Uluslararası Sağlık Hukuku Sempozyumu Yapıldı Malatya Haber

Malatya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından İnönü üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Fredrich Alexander Universitat - Erlangen - Nunberg iş birliği ile Ramada Plaza Malatya Altın Kayısı otelinde düzenlenen Uluslararası Sağlık Hukuku Sempozyumuna, Vali Yardımcısı Ahmet Sait Kurnaz, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cemil Çelik, adliye ve sağlık kuruluşu yetkili ve ilgilileri katıldı.

Sempozyumun açış konuşmasını yapan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şükrü Özdemir, “Halkımızın ve insanlarımızın bedensel, ruhsal ve sosyal iyilik haline hizmet eden sağlık ve hukuk gibi çok önemli iki kavramın ve alanın mensuplarını bir araya getirdiğimiz bu organizasyonda sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk ve onur duyuyorum. Sağlık hizmetinin insan onuruna ve haklarına uygun olarak verilmesini gözeten sağlık hukukunda biz sağlıkçıların öğrenmesi gereken çok şey olduğunu düşünüyoruz.

Aynı şekilde yargı ve hukuk mensuplarımızın da sağlık alanının kendine has koşullarını ve zorluklarını bilerek görev yapmaları ve karar vermeleri, sağlık çalışanlarının mesleklerini güven içinde yapmalarına katkı sağlayacaktır. Çünkü sağlık hizmeti hukuk içinde ve tıbbi gereklere uygun verilmesi gereken bir hizmet olduğu kadar güven içinde ve korkmadan verilmesi gereken bir hizmettir. Bu açıdan baktığımızda sağlık hukukunu, sadece hekimlerin ve sağlık çalışanlarının hasta ile sorun yaşadığında devreye giren bir alan olarak görmemekteyiz.

Bize göre sağlık hukuku, sağlık çalışanlarının sorumluluklarının ve haklarının farkında olarak güven içinde hizmet vermelerini; hastaların da kendi sorumluluk ve haklarının farkında olarak güven içinde hizmet almalarını sağlayan bir alan olarak görmekteyiz. Sağlık çalışanlarının sağlık hukuku alanındaki eksikliklerini gidermelerinde hizmet içi eğitimler ve bu gibi organizasyonlar önemlidir. Ancak bundan sonrası için bu konunun lisans ve yüksek lisans eğitimlerinde yer almasının gerekli olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

İnönü Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Kemal Şenocak ise, bir işte mükemmeliyete ulaşmanın önemini dile getirip, “Vasatlıktan hoşnut olmuyoruz. Çünkü vasat olmak, dibe de yakın olduğu için biz zirveye yakın olanı tercih ederiz. Türk hukuku ve sağlık alanındaki hukuki sorunları asgariye indirmek, hekimler ile hukukçular arasındaki sorunları asgariye indirmek için böyle bir sempozyum organize edildi. Yeni uygulamalar hakkında ve görüş alış verişinde bulunmak için böyle bir sempozyum düzenlendi” dedi.
Açış konuşmalarından sonra konu uzmanları Türk hukuku ve sağlık alanındaki ilişkileri konularında tebliğler sundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 148
Bu Ay : 3705
Toplam : 3705

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom