Tamamı Bilgi Eksikliğinden

Tamamen bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşündüğümüz bu açıklama, söz konusu yatırım için büyük bir heyecanla bekleyen iş dünyamızı da üzmüştür.

Tamamı Bilgi Eksikliğinden Malatya Ekonomi

Malatya Ticaret Sanayı Odası,  Mehmet Balin'in  3 OSB’nin Durma Noktası’nda olduğu, 3 OSB bölgesinin dağıtımı ile alakalı bir yarışma yapıldığı, Bu yarışmaya 300 firmanın başvurduğu ve bu firmalar arasından 50 firmanın seçilerek arsa tahsislerinin yapılacağı ile ilgili açıklamaya  cevap verdi.                                                                                                    

Yapılan açıklamada,

"Bazı basın yayın organlarında Mehmet Balin (MÜSİAD Şube Başkanı) tarafından iddia edilen ve Kamuoyunda 3. Organize Sanayi Bölgesi olarak bilinen (1. Organize Sanayi Bölgesi Ek Tevzii Alanı) için ‘3 OSB’nin Durma Noktası’nda olduğu, 3 OSB bölgesinin dağıtımı ile alakalı bir yarışma yapıldığı, Bu yarışmaya 300 firmanın başvurduğu ve bu firmalar arasından 50 firmanın seçilerek arsa tahsislerinin yapılacağının söylendiği, ama her nedense bu arsa tahsislerinin yapılmadığı” şeklinde bilgiden yoksun ifadeler kullanılarak, kamuoyunda yanlış bir algı oluşturulmaya çalışılmıştır.

Söz Konusu 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin devamı olarak düzenlenen ve 3 Organize Sanayi bölgesi olarak bilgilen bölge ile ilgili bilgiler aşağıda olup, kamuoyunun takdirine sunarız.

Altyapı ihalesi 2013 (Temmuz) yılında yapılmıştır. Söz konusu 19 milyon 667 Bin TL ile ihaleye çıkan alt yapı işleri ihalesi 10 milyon 335 TL ile ÖZSAL İnşaat Firmasına ihale edilmiştir. 30 Kasım 2014 tarihinde Müteahhit firma tarafından alt yapı işleri bitirilerek teslim edilecektir. Bölgenin elektrik ihalesi ise, 15.10.2014 (Bugün) Bakanlık tarafından yapılmıştır. 1730 dönümden oluşan sanayi arsası 57 sanayicimize tahsis edilmiştir.

1007 hektarlık ilave alanın 2.588.000 m2’lik kamulaştırma alanında Bakanlığımızın   1.876.488 m2 lik kısmında bulunan 102 adet şahıs parseli için kamu yararı kararı alınmasında sakınca yoktur onayı vermesi üzerine Müteşebbis Heyet Başkanlığımızca  kamulaştırma işlemleri devam etmekte iken, Anayasa Mahkemesinin Aralık 2013 gerekçeli kararıyla OSB Yönetimlerinin kamulaştırma yapabilme yetkisini iptal ederek, kamulaştırma yaptırabilen bir özel hukuk tüzel kişilik statüsüne dönüştürmüştür. Bu yüzden 1.Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkanlığı adına resmi bir kurum olan Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı kamulaştırma işlemlerine iki tarafın yapmış olduğu protokol ile devam etmektedir. Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 03.07.2014 tarihinde ilk uzlaşma komisyonu toplantısının gerçekleştirildiği, arsa sahipleriyle 5 hafta süren ikili komisyon görüşmeleri yapılmış olup görüşmeye katılan bazı parsel maliklerinin komisyonun belirlediği bedellere itiraz ettiği ve Belediyemizin kamulaştırma birimi tarafından da itirazlar mahkemeye sevk edilecektir. Yakın bir süreçte kamulaştırma işlemleri sonuçlandığı takdirde 1.etap parselasyonuna ilave olarak 2.etap parselasyonu Bakanlığımızın onayından sonra Malatya İlimize kazandırılmış olacaktır.

Tamamen bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşündüğümüz bu açıklama, söz konusu yatırım için büyük bir heyecanla bekleyen iş dünyamızı da üzmüştür.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." Denildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 219
Bu Ay : 219
Toplam : 219

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom