29 PKK'lı serbest...

Irak'taki Kandil ve Maxmur bölgelerinden gelen ve savcılıkça ifadeleri alınan 34 PKK üyesinden 29'u serbest bırakıldı.

29 PKK'lı serbest... Bölge

Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Kandil ve Mahmur'dan Türkiye'ye gelen Barış grubu üyesi 34 kişiden 29 kişi serbest bırakılırken, 5 kişinin de tutuklanmaları talebiyle sorgu hakimliğine sevk edildikleri belirtildi.

Dört saat süren sorgulamadan sonra gruptan beş kişi için ise tutuklama isteminde bulunuldu.

Kandil ve Mahmur'dan gelen 34 kişilik gruptan beş kişi için savcılar tutuklama istedi. Kararı, Habur'a gelen Silopi Sulh Ceza Hakimi verecek.

Beş kişiden üçünün Kandil'den, ikisi Mahmur mülteci kampından olduğu haberleri geldi. Sorgulama sonuçlarının gün içerisinde netleşmesi bekleniyor.

Grubun dört saat kadar süren sorgularına kırkı aşkın avukat da katıldı. Gruptaki 4 çocuğun ifadesi alınmadı.

Avukatlar, ifadeleri alıp işlemleri yapan savcıların, beş kişinin "örgüt üyeliği" suçlamasıyla tutuklu yargılanmasını istediğini aktardılar.

Abdullah Öcalan, Kürt Sorunu'nun çözümüne ilişkin AKP açılımının tıkandığını söylemiş ve "barış gruplarının", iyi niyet jesti olarak Türkiye’ye gitmesini istemişti.

Öcalan'ın çağrısı sonrası, sabah saatlerinde Kandil Dağı'ndan hareket eden dördü kadın 8 PKK'lı ile Mahmur Kampı'ndan hareket eden ve aralarında 4 çocuk ile 9 kadının da bulunduğu 26 kişilik mülteci grubu Erbil-Musul Karayolu'nda buluştular ve birlikte Türkiye'ye giriş yaptılar.

Vali Yardımcısı'na mektup

PKK'ya yakın Fırat haber ajansı, grubun Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra Kürt sorununun çözümüne ilişkin talepler içeren bir mektubu Şırnak Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş'a verdiklerini yazdı.

Habere göre grubun verdiği mektupta dile getirilen istekler arasında, Abdullah Öcalan tarafından sunulan yol haritasının açıklanması, operasyonların durması, Kürtlerin ifade, siyaset özgürlüklerinin, ve Kürtçe ile ilgili kültürel hakların yaşama geçirilmesi ve anayasanın demokratikleştirilmesi bulunuyor.

DTP'nin 'ortak akıl' beklentisi

Öte yandan aralarında Demokratik Toplum Partisi eş başkanları Ahmet Türk ve Emine Ayna, Şırnak milletvekilleri Hasip Kaplan, Sevahir Bayındır, Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve Batman Milletvekili Ayla Akat'ın da bulunduğu bir grup milletvekili ile DTP'li belediye başkanları da Silopi ilçesinde basın toplantısı düzenlediler.

Ahmet Türk, basın toplantısında "Türkiye'nin en hassas ve can alıcı sorununun tartışmaya açılmış olmasını bile çok önemsiyoruz" dedi ve "Beklentimiz ortak aklın ortaya çıkması" diye konuştu.

Bazı çevrelerin ve siyasi partilerin hesaplarını ırkçılık ve milliyetçilik üzerine kurarak süreci sabote etmeye çalıştığını söyleyen Türk, AKP hükümetinin de bunun etkisiyle savrularak geri adım attığını kaydetti.

PKK ve mültecilerden oluşan grubun gelişini "teslim olmak" diye ifade etmenin doğru olmadığını savunan Türk, "Barış grupları tıkanan sürecin önünü açmak için gelmektedir. PKK'nın savaşta değil barışta ısrarcı olduğunun göstergesidir. Devlet bir adım atarsa, PKK on adım atacaktır" diye konuştu.

Bunu hükümetin elini güçlendirecek bir yaklaşım olarak değerlendirmek gerektiğini söyleyen Ahmet Türk, 1999 yılında Türkiye'ye dönen PKK'lı grupların ağır hapis cezalarına çarptırıldığını hatırlatarak, bu kez geçmişten ders çıkarılarak farklı karşılanmaları gerektiğini savundu.

Benzer girişimler

Gazeteci Kadir Konuksever, benzer bir sürecin yaşandığı 22 Eylül 1999 tarihinde, Abdullah Öcalan'ın, Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirildikten sonra yaptığı bir çağrıyla PKK’dan, 22 Eylül 1999 tarihinde "iyi niyet adımı" olarak iki ayrı barış grubunun gönderilmesini istediğini söylüyor.

1 Ekim 1999 tarihinde 8 kişilik bir grup Türkiye’ye giriş yaparak güvenlik güçlerine teslim olmuş ve tutuklanarak Muş E Tipi Cezaevi’ne gönderilmişti.

Öcalan’ın ikinci barış grubu çağrısından sonra 29 Ekim 1999 tarihinde Viyana’dan havayoluyla Türkiye’ye giden Avrupa'dan bir grup ise yargılanmış ve 7 ila 15 yıl arasında hapis cezaları almışlardı.


Kaynak: Ajanslar
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 456
Bu Ay : 15504
Toplam : 15504

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom