"Tehlikeli Süreç Bertaraf Edilmelidir"

İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şube Başkanı Servet Akbudak,” İç barışımızı tehdit eden bu tehlikeli sürecin bertaraf edilmesini bekliyoruz” dedi.

Malatya Haber

Dernek binasında dernek yöneticileriyle birlikte yaptığı basın açıklamasında, Kobani olaylarına temas eden İHD Malatya Şube Başkanı Servet Akbudak, “Suriye iç savaşı ile başlayan kanlı sürecin ürettiği IŞİD Terör örgütü; Genel olarak Suriye ve Irak olmak üzere, özelikle Kobani başta olmak üzere Kürt; Türkmen ve Ezidi Halkına yönelik gerçekleştirdiği saldırı ve katliamlara bütün dünya seyirci kalmaktadır. Yaşanan bu dehşet verici gelişmelerden hareketle, iç barışımıza yansıyan gerginlik kaçınılmaz bir çatışma ve kaos potansiyelini taşımaktadır. Bu durum barıştan ve kardeşlikten yana olan herkesi derin endişeye sürüklemektedir” ifadelerini kullandı.

“Bir an önce bu kaos ortamından uzaklaşılması için; başta Hükümet ve devlet sözcüleri olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşları, siyası partiler ve bütün toplumsal kesimler bu olaylar karşısında serin kanlı olmalı, toplumsal barışı akamete uğratacak söz ve davranışlardan kaçınmalı, provokasyonlara asla itibar etmemelidir” diyen Akbudak, daha sonra özetle şunları söyledi: 

“Kamuoyu oluşturma adına yapılan ve yapılacak tüm demokratik gösteri ve eylemler meşru, yasal eylemlerdir. Ancak yapılan demokratik eylemlerin provake edilerek şiddete ve ölümlere yol açmaması için her kes sorumlu ve dikkatli davranmalıdır. Yapılan demokratik ve yasal eylemlerin meşruiyeti zedelenmemelidir.

Yaşadığımız bu yıkıcı sorunların tekrarlanmaması, bu sorunlara kaynaklık eden nedenleri bir an önce ortadan kaldırmakla mümkündür.

Türkiye her an Kobani de yaşana bilecek kitlesel bir katliam ve buna bağlı olarak Kürt halkıyla yaşanabilecek tarihsel bir kırılma ve infaalın yaşanmaması için, acil önlem almalı, bir aydır dört taraftan kuşatılmış Kardeş Kobani Halkına her türlü insani ve meşru savunma imkanının sağlanması için bir yaşam koridorunun açılmasını sağlamalıdır.

Kürt halkını, daha yeni devşirilen ve en büyük zararı İslam’a olan bu barbar katil sürüsüne kurban etmemeli bir an önce iç barışımızı da tehdit eden bu tehlikeli süreci bertaraf ederek Kobani politikasını halkların barış ve huzur içinde bir arada yaşaması yönünde dönüştürmelidir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 787
Bu Ay : 4585
Toplam : 4585

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom