34 kişilik PKK'lı grup geldi

Kuzey Irak'taki Kandil ve Mahmur kamplarından 4'ü çocuk 34 kişilik PKK'lı grup Habur Sınır kapısı'na geldi.

34 kişilik PKK'lı grup geldi Bölge

Irak'ın Kandil Dağındaki bir grup PKK'lı militan Erbil-Musul kara yolunda Mahmur Kampından gelen grubun da katılımıyla sabah saatlerinde Habur'a doğru çıkmışlardı.

DTP'lilerin 'Barış Grubu' olarak nitelediği ve teslim olması beklenen terör örgütü PKK üyeleri için Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'nda hazırlıklar tamamlandı. Teslim olacak PKK'lılar ise sınırın Irak tarafına ulaştı.

Bu sabah erken saatlerde Türkiye'ye doğru araçlarla Mahmur Kampından çıkış yapan 26 kişilik grup Erbil-Musul kara yolunda durdu. Kime ait olduğu açıklanmayan jiplerle yola çıkan terör örgütü PKK'lı gruba Kandil Dağından inen 4'ü kadın, 4'ü erkek 8 PKK'lı militan daha katıldı.

Toplam 34 kişi olduğu bildirilen grup, Habur Sınır Kapısı'nda güvenlik güçlerine teslim olmak amaçlıyor.

Kandil'den yola çıkan grubun kimlik bilgileri şöyle:

1971 Başkale doğumlu Hamiyet Dinçer, 1958 Pazarcık/Maraş doğumlu Elif Uludağ, 1973 Ömerli/Mardin doğumlu Hüseyin İpek, 1973 Siverek doğumlu M. Şerif Gençdağ, 1985 doğumlu Mustafa Ayhan, 1980 Diyarbakır doğumlu Vilayet Yakut, 1952 Kığı/Bingöl doğumlu Lütfü Taş, 1975 Kığı /Bingöl doğumlu Gülbahar Çiçekçi.

PKK'lı gruba ilk önce 'örgüt üyeliği'nden işlem yapılacağı, ifadelerine göre suç vasfının değişebileceği belirtildi. Söz konusu 'örgüt üyeliği' işleminin Kandil'den gelenlerin yanı sıra Mahmur Kampı'ndan gelenlere de uygulanacağı öğrenilddi.

Habur Sınır Kapısı'nda yapılacak olan soruşturma kapsamında PKK'lı grubun kolluk kuvvetlerine değil, direk olarak Cumhuriyet savcılarına Şırnak ve Diyarbakır barolarından hazır bulunacak olan avukatların gözetiminde ifade verecekleri belirtirtildi.

İfade ve soruşturma aşamasının süresinin ise şahısların kimlik kontrolü için kolluk kuvvetleriyle yapılacak olan yazışma süresine bağlı olduğu öğrenildi.

Savcılık yetkilileri, soruşturma sonunda tutuklama talebi olursa bunun Silopi Adliyesi'nde değerlendirileceği ve tutuklanmaları halinde ise hangi cezaevine konulacağına Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın karar vereceği öğrenildi.

DTP'liler bölgede

DTP Silopi İl Başkanlığınca Habur Sınır Kapısı'na 2 kilometre uzaklıktaki tır parkının yanındaki alanda Diyarbakır, Şırnak, Silopi, Cizre ve Başverimli belde belediyelerince gönderilen çok sayıda çadır, çadırların bulunduğu alana 30 adet seyyar tuvalet kuruldu.

Aralarında Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, Şırnak milletvekilleri Hasip Kaplan, Sevahir Bayındır, Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve Batman Milletvekili Ayla Akat'ın da bulunduğu bir grup milletvekili ile belediye başkanı da Silopi ilçesine geldi. Türk bu sabah Silopi'de bir basın toplantısı düzenledi.

DTP'nin Şırnak bölgesindeki örgütleri bildiriler dağıtılarak, bugün yapılacak karşılamaya katılmasını istedi. DTP Parti Meclisi üyesi ve Silopi Belediye eski Başkanı Muhsin Konur, gelecek PKK'lı grubu 100 bin kişi ile karşılamaya hazırlandıklarını söyledi.

Konur, bugünü 'tarihi bir gün' olarak nitelendirirken bu grupların gelişini 'tarihi bir fırsat' olarak değerlendirdi.

DTP'nin ilçe teşkilatları tarafından dağıtılan 'Barışa çağrı' başlıklı bildirilerde ise "Demokratik ve onurlu barışın önünün açılması ve tarihi bir misyon ile barış sürecinin önüne açmak için ülkeye Silopi'den giriş yapacak olan barış gruplarını karşılamak, halkımızın tüm duyarlılığı ile seferber olmasını ve bu tarihi günde demokratik, özgür ve kalıcı bir barışın sağlanması için gelen barış grupları ile taleplerini ortaklaştırmak, Türkiye ve Dünya kamuoyuna duyarmak için halkımızı barış guruplarını karşılamaya davet ediyoruz" denildi.

Aralarında kadın yönetici de var

Kandil Dağı'ndan gelecek grubun içinde yer alan 'Filiz' adlı kadın PKK'lının beraberinde bir mektup getireceği ve bunu TBMM'ye ulaştırmaya çalışacağı ileri sürüldü. Aynı şekilde Avrupa'dan da gelecek grubun içinde yer alan 'Sakine' adlı kadın yöneticinin olduğu öne sürüldü.

Bugün saat 11.00'de Batıkent'te DTP milletvekilleri, belediye başkanları halka hitap edecek, sanatçılar konser verecek.

Türkiye'nin çeşitli illerinden de 'gözlemci', barış aktivisti, yazar ve aydın ile gazeteciler PKK'nın 'Barış Grupları' adını verdikleri PKK'lıların Türkiye'ye giriş yapacağı Silopi'ye hareket etti.

Silopi'ye gidenler arasında 1999 yılında Öcalan'ın çağrısı ile Türkiye'ye silahları ile birlikte gelenler de bulunuyor.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom