Lumpy Skin Hastalığına Dikkat

Malatya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ertuğrul Özdemir, halk arasında 'Afrika' hastalığı olarak bilinen ve sığırlarda görülen lumpy skın hastalığına karşı etkin bir mücadele verilmesi gerektiğini söyledi.

Lumpy Skin Hastalığına Dikkat Malatya Yaşam-Sağlık

 Oda binasında açıklama yapan Özdemir, "Halk arasında 'Afrika' hastalığı olarak bilenen lumpy skın hastalığı, geçen seneye kadar ülkemizde görülmüyordu. Geçen sene münferit vakalar halinde ülkemizde görülmeye başladı. Malatya'nın da bir iki yerinde tek tük görüldü. Ama bu sene muazzam bir şekilde yayılma gösterdi. Bu hastalığı oluşturan etkenlerin başında sinekler gelmektedir.

Hastalıklı bir hayvanı sokarak, kanını emen sinek, sağlıklı bir hayvanın da kanını emdiği zaman hastalığı bulaştırmaktadır. Bununla ilgili en önemli mücadele; hastalığı bulaştıran sineklerle mücadele etmektir. İkinci anlamda da bu hastalığa karşı bütün hayvanların aşılanması gerekmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılığı İl Müdürlüğü bu konuda gerekli aşı çalışmalarını yaptılar. Aşı çalışmalarının ardından hastalık nispeten azalma gösterdi. Yavaş yavaş sineklerinde azalmasıyla birlikte, hastalık sönmüş vaziyettedir" dedi.

Özdemir, aşılama yöntemiyle büyük oranda hastalığın önüne geçildiğini belirterek, "Hastalık başlamadan, bütün sığırların aşılanarak, hastalığın önüne geçilmesi gerekmektedir. Tabi bu anlamda belediyelerimize de görev düşmektedir. Sinekle mücadeleyi, daha aktif ve yoğun bir şekilde yapmalıyız. Bu sene yapılan sinekle mücadelenin yeterli olmadığı düşüncesindeyim. Bu mücadelenin daha verimli bir şekilde yapılması, hastalığında önüne geçecektir" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 875
Bu Ay : 2443
Toplam : 2443

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom