Ölçü ve Ayar Denetimleri Arttırıldı

Ölçüler ve Ayar Kanunu’na aykırı davranan 8 işyerine 20 bin 649 TL. idari para cezası uygulandı.

Ölçü ve Ayar Denetimleri Arttırıldı Malatya Haber

 Malatya Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, yaptığı yazılı açıklamada, “2014 yılı içerisinde İl Müdürlüğümüz tarafından 205 adet ani denetim, 2444 adet ilk ve periyodik muayene olmak üzere toplam 2 bin 649 adet ölçü ve ölçü aletinin muayene ve denetim işlemi gerçekleştirilmiş, “Ölçüler ve Ayar Kanunu”na aykırı davranan 8 iş yerine 20 bin 649 TL. idari para cezası uygulanmıştır” ifadelerini kullandı.

“Ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılmadan kullanılması yasak olup damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü ve ölçü aletini kullananlara 3516 sayılı “Ölçü ve Ayar Kanunu” gereği Bin 521 Türk Lirası idari para cezası uygulanmaktadır.

Piyasada güvenin sağlanması, haksız kazancın önüne geçilmesi, tüketicilerimizin ödedikleri paranın karşılığını almaları ve haksızlığa uğramamaları bakımından denetimlerimiz, kesintisiz ve etkin bir şekilde devam etmektedir” diyen Gülaçtı, açıklamasında özetle şunları belirtti:

“Vatandaşlarımızı çok yakından ilgilendiren ve en çok kullanılan ölçü aletlerinin başında akaryakıt ve LPG sayaçları, elektrik, doğalgaz, su sayaçları, ısı sayaçları ve teraziler gelmektedir. Tüketicilerin söz konusu ölçü ve tartı aletlerinin eksik ve hatalı ölçüm yaptığından şüphelenmeleri halinde İl Müdürlüğümüze yapacakları şikayet üzerine derhal denetim yapılacaktır.

İlimizde Müdürlüğümüz ölçüler ve ayar memurlarınca yol kenarı denetim istasyonlarında takograf cihazlarının muayene ve damgalama işlemlerine ilişkin denetim faaliyetleri aralıksız olarak ve etkin bir şekilde yürütülmektedir. Taşıtlarda hız ve şoförün çalışma saatlerini kaydeden takograf cihazlarının muayene ve damgalama işlemlerinin yaptırılması, yol güvenliğinin artırılmasına katkı sağlamaktadır.

Ayrıca tüketicilerin günlük hayatta çok fazla tükettikleri gıda ve gıda dışı hazır ambalajlı ürünler tüketici hakkının korunması, haksız rekabetin önlenmesi ve üretimde kalite standardının yükseltilmesi amacıyla İl Müdürlüğümüzce denetlenmektedir. Bu denetimlerde ambalaj üzerinde belirtilen net ürün miktarı ve ambalaj üzerindeki yazı ve birim işaret bilgileri kontrol edilmektedir.

Kontrol edilen ambalajlanmış ürünler yoğurttan, küp veya toz şekere, sıvı yağdan su ve süte, kahveden tereyağı, kaşar peyniri, ayran, çay, un, çikolata, , alkollü ve alkolsüz içeceklere kadar çeşitli gıda ürünlerini, gıda dışı olarak ta bilhassa temizlik ürünleri, deterjanlar, yüzey temizleyici, boya, çamaşır suyu ve şampuan gibi hazır ambalajlı ürünleri kapsamaktadır.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 1006
Bu Ay : 2588
Toplam : 2588

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom