Milletvekili Öz'den IŞİD Açıklaması

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İdare Amiri, AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz ve AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, Türk rehinelerin IŞİD tarafından serbest bırakılmasını değerlendirdi.

Milletvekili Öz'den IŞİD Açıklaması Malatya Siyaset

Birlik Vakfı Malatya Şubesi’nin vakıf binasında organize ettiği kahvaltılı toplantıda konuşan TBMM İdare Amiri AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, “Yaklaşık 101 gündür, 12 Haziran’dan bugüne IŞİD denilen örgüt tarafından kaçırılıp alıkonulan Musul’daki 49 personelimiz yapılan çalışmalar sonucu bu sabah saatlerinde ülkemize geldiler. Ülkemizin gözü aydın diyoruz. Burada uluslararası çok farklı şeyler olabilir.

Ama şundan hemen hemen herkes emin olsun ki, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, hükümetimizin hepsi ülkemizin menfaatleri noktasında dünya üzerinde oynanmaya çalışılan özellikle Ortadoğu üzerinden oynanmaya çalışılan oyunlar her türlü boyutuyla yakından takip edilmekte ve ülkemizin menfaatleri noktasında her türlü tedbir alınıyor, alınacak. Bunların bir kısmı kamuoyuyla paylaşılabilir, bir kısmı da paylaşılmaz. Ama şuna herkes emin olsun ki, bu ülkenin onurunu, şerefini, haysiyetini sonuna kadar koruyacak ve kollayacak bir iktidar ülkemizin başındadır. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı.

“Ortadoğu olaylarına baktığımızda Ortadoğu’da her zaman İngiliz aklı hakim gelmiştir. Bakıyoruz, IŞİD nereden geldi, kimdi, nasıl oluştu, 6 aylık bir zamanda bu kadar nasıl parladı? Bunu düşünmek lazım. Bunu mutlaka siyasi ve sosyolojik olarak da analiz etmek lazım. Bunun analizi siyasi olarak rahat yapılabilir ama sosyolojik olarak bu yapı özellikle oluşturuldu.

Saddam zamanında Şiilere karşı gerçekten ciddi bir baskı ve asimilasyon vardı, bir vesileyle Saddam gitti. Yerine getirilen Maliki yönetimi de Sünnilere karşı aynı baskı ve asimilasyonu uyguladı. Öyle bir noktaya geldi ki, Irak’ta yaşayan Sünni vatandaşlar bu defa ayrı bir tepki oluşturuldu ve IŞİD gibi bir terör örgütü çıktığında ondan medet umar konuma geldiler. Bunu ise üst akıllar bu noktaya getirdi. Orada bu işin esas sorumlusu yine dünyada kendisini süper güç veya şu anda Irak’ı, Suriye’yi kurtarma noktasında kendilerine görev tahsis edilen ülkelerdir” diyen Öz, şunları kaydetti:

“Suriye olayı patlamadan önce hükümetimiz, eski ve yeni Cumhurbaşkanımız çok gayret sarf ettiler. Dünya üzerinde Suriye’ye karşı ciddi bir operasyon hazırlığı olduğu, Suriye üzerinde bir ameliyat yapılacağı görünüyordu. Böyle bir şey olmaması için de özellikle Beşar Esad nezdinde bir an önce Suriye’de demokratikleşme yolunda bir şeyler yapılması yönünde ikaz edildi.

Ama Beşar Esad bunu yapmadı veya Suriye içerisindeki derin güçler yaptırmadı. Olaylar bu noktaya geldi. bu noktadan sonra Türkiye takınmış olduğu tavır nedeniyle ne Suriye topraklarında gözü vardı ne de orada dökülen bir damla kandan mutluluk duyardı. Orada bir an önce demokratik bir yapı oluşsun diye ılımlı Özgür Suriye Ordusuna Türkiye destek oldu. Doğru yaptı. Keşke şu anda IŞİD’e karşı birleşen dünya devletleri keşke o zaman Özgür Suriye Ordusunun yanında olsaydı Suriye’de demokratikleşme çoktan gerçekleşmişti ve 100 binlerce insan da ölmemiş olurdu.

Hakikaten o zaman Özgür Suriye Ordusu desteklenmiş olsaydı bugün IŞİD, El Kaide diye bir şey ortaya çıkmazdı. Özgür Suriye Ordusu bilinçli olarak mı desteklenmedi, onu da bilmiyoruz. Ama her şeyden önce 49 personelimizin sağ salim ülkemize dönmesi hakikaten bizim için mutluluk verici bir olaydır. Ama Ortadoğu’yu çok rahat bırakacağa benzemiyorlar. Bu çerçevede umarız ülkemiz kendi menfaatlerini düşünerek dünyada olup bitenlere de sahip çıkmaya da devam ederiz.”

“IŞİD ÖRGÜTÜ İNGİLİZ ANAHTARINA BENZİYOR”

AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı ise, şöyle konuştu: “49 personelin IŞİD’in elinde olması Türkiye’nin dış politikasının önünde çok önemli bir takozdu, bir problemdi. İnşallah önümüzdeki günlerde operasyonun süreciyle ilgili detaylar ortaya çıkar. Ama bunu rahatlıkla söylemek gerekirse Türkiye’nin 100 günü aşan sabrı ve derinden yaptığı siyasetle birlikte başarılı bir operasyonla bu işin geçekleştirildiği aşikar.

Onun için başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Başbakanımıza, Milli İstihbarat Teşkilatımıza teşekkür ediyoruz. Bayrama günler kala 49 vatandaşımızın aileleriyle çifte bayram yapmaları aynı zamanda da milletimize bayram yaşatmış olmalarından dolayı tekrar emeği geçenleri tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.


“IŞİD denilen örgüt aynen bir İngiliz anahtarına benziyor. Her cıvataya ve her yere uyuyor. Dolayısıyla sonuçlarından gidip IŞİD’in kendisini değerlendirmek çok daha faydalı olacak. Sonuçları, birincisi IŞİD’in varlığıyla mütenasip sonuçlarını değerlendirdiğimizde hedef olarak Türkiye’nin barış süreci hedef alınmıştır. Sonuçlarından bu çıkar. İkincisi Avrupa’da ve dünyada yükselen barış dini olan İslam’ın karşısında Batı toplumlarında İslamofobinin daha üst seviyelere çıkmasına sebep olmuştur.

Yine Ortadoğu’daki petrol paylaşımıyla alakalı hesapları ve dengeleri bozmuştur. Bölgede Suriye ve Esed rejimine vermiş olduğu destekle birlikte nerede, ne zaman hangi planı ve hangi düzeni bozacağı belli olmayan bir örgütle karşı karşıyayız. Ümit ediyorum Ortadoğu’nun dengeleri içerisinde Türkiye dış politikasında hem etkin hem de barışı savunur yerde durup bölgede ne kadar mazlum halk varsa ister İngiliz oyunu olsun ister bölgesel diktatörlerin zulmü altında kalsın Kürt’ü, Türk’ü, Ezidi’si, Şii’si, Sünni’si demeden zalim oyunun pençesinde kalmış ne kadar halk varsa Türkiye hem vicdani hem de İslami duruşu itibariyle mazlumların tamamına kucak açacaktır.

Türkiye’nin gücü buna yeter. Biz hem dünyada hem de ahirette, zalimlerin karşısında dik durmayı becerebilen, ecdadın durduğu gibi durmayı becerebilen bir Cumhurbaşkanına, bir hükümete, bir AK Parti’ye sahibiz. Bundan dolayı da gurur duyuyoruz” diyen Fındıklı, bir gazetecinin IŞİD’in Malatya’da örgütlenmeye çalıştığına yönelik iddialarla ilgili sorusuna cevap verdi. Fındıklı, “Malatya akıllıdır. Malatya’nın aklı ve zekası ve Malatya’daki İslami duyarlılık, felsefenin derinliği IŞİD’le hiç üst üste bağdaşmaz. Böyle bir şeyin olacağını zannetmiyorum” dedi.

Birlik Vakfı Malatya Şube Başkanı Sadi Ergül ise, "Malatya şubemiz 7 Aralık 2013 tarihinde açılmıştır. O günden bu güne birçok faaliyette bulunduk. Bunların en önemlisi hanımlar komisyonumuz tarafından düzenlenen vakıf ormanıdır.

Öğretmenler kulübümüz tarafından her hafta konferanslar ve seminerler verilmektedir. Genç birliğimiz kardeş okul tespit ederek yardımlarda bulunmuştur. Akademisyenler kulübümüz, mimarlar ve mühendisler kulübümüz gayeleri doğrultusunda faaliyetlerde bulunmaktadırlar. Bu minval üzere muhasebeciler ve mali müşavirler kulübümüz faaliyetlerini hızla artırmaktadırlar. Vakfımız ilim irfan sahibi ve amale sahibi etrafında toplanmayı kendine gaye edinmiştir.

Bu amaçla öncelikle gençliğe duyarlı bir vaziyetteyiz. Genç birliğimiz bu konuda ciddi bir faaliyette bulunmaktadır. Bu gaye doğrultusunda genç akademi diye bir topluluğumuz var. Burada arkadaşlarımız ciddi manada çalışmalarını yapmakta 24 Eylül 2014 tarihinde de vakfımızın organlarıyla birlikte burada vakfımızın meclisini tesis edeceğiz" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 739
Bu Ay : 5105
Toplam : 5105

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom