Arapgir'de Turizm Çalıştayı Yapıldı

Arapgir Belediyesinin öncülüğünde Yukarı Fırat Bölgesinde yer alan ve beş ilçeyi kapsayan Kültür ve Turizm Çalıştayının ikincisi 13 Eylül 2014 Cumartesi günü Tarihi Millet hanında yapıldı.

Arapgir'de Turizm Çalıştayı Yapıldı Malatya İlçe

   Arapgir Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU’ nun bölgedeki ilçelerin turizm odaklı olarak kalkınmalarını ve turizm yatırımının artırılması amacıyla başlatmış olduğu bölgesel toplantıların ilki 03 Mayıs 2014 tarihinde ilçemizde yapılmış ve Eylül ayı içerisinde de  bölge ilçeleri olan Arapgir, Divriği, Kemaliye, Ağın, Keban ve Arguvan ilçelerinin Kaymakam ve Belediye Başkanları ile gönüllü turizimcilerin de aralarında bulunacakları geniş katılımlı bir çalıştayın yapılması kararlaştırılmıştı.

                13 Eylül tarihinde Arapgir Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU’ nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen  toplantıya Şehir Plancı – Turizmci Tavit KÖLETAVİTOĞLU, Gazeteci-Yazar Cumali ÜNALDI, Fırat Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü Öğretim Görevlisi Doç.Dr. İsmail AYTAÇ, Keban Kaymakamı Hayrettin BASKIN, Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın AKKAYA, Divriği Belediye Başkanı Hakan GÖK, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet KIZILDAŞ, Kemaliye Belediye Başkan Vekili M.Emin ERDOĞAN, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Levent İSKENDEROĞLU,  Daire Amirleri , Komşu ilçelerde turizmle uğraşan yetkililer, Arapgir Belediye Yetkilileri ve Belediye Meclis Üyeleri ile  sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

                Arapgir Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU yaptığı hoş geldiniz konuşması ve konukların tanıtılmasının ardından;  Yukarı Fırat Havzası diye tabir edilen ve bizlerinde içerisinde yer aldığı ilçelerin sahip olduğu ortak tarih ve kültür mirasının önemine vurgu yaparak, bu mirası gelecek kuşaklara aktarmak ve bölge ilçelerinin turizm odaklı olarak kalkınmalarını sağlamak amacıyla böylesine önemli bir çalıştayı başlatmış olmamız ve komşu ilçelerin de  vermiş oldukları desteğin heyecanımızı ve şevkimizi artırdığını ve ortak akıl ile çıktığımız bu yolda kararlılıkla yürüyeceğimizi ve adiyet duygularımızla başlayıp, zorluklarla profesyonelliğe doğru ilerleyerek bölgeye önemli kazanımlar sağlayacağımızı söyledi.   2009 yılında Tarihi Kentler Birliği ve ÇEKÜL Vakfına üyelik sürecimiz ile birlikte ilçemizde turizm alanında bir miladın başladığını ve geçen beş yıllık süre içerisinde gerek tanıtım ve gerekse koruma alanında bir çok yeniliklerin yapıldığını, ancak kalkınmanın mikro ölçülerde değil bölgenin tümünü kapsayan bir turizm destinasyonunun sağlanması ile mümkün olacağından bahsetti. Bu konuda yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü ve bölgedeki yerel yöneticilerin kurallı bir şekilde örgütlenerek turizm pastasından gerekli payı almamızın zamanı gelmiştir, biz Arapgir Belediyesi olarak işin ilk adımını atmış bulunmaktayız, bundan sonraki  süreçte el ele vererek bölgenin ortak değerlerini bir masaya yatırarak yine ortak akılla kendimize bir yol haritası hazırlamamızın  gerekli olduğunu söyledi.

                Şehir Plancı-Turizmci Tavit KÖLETAVİTOĞLU özetle; Yerel inisiyatif değerleri sahiplenmeli ve onları ürüne dönüştürmelidir. Bu şekilde sağlıklı destinasyon çalışması ortaya çıkar ve gelişir. Bu ürün geliştirmedeki en önemli devrimdir. İkinci devrim ise dünyaya entegre sistemin içinde olmaktır. Turizmde en önemli unsur var olan değeri ürüne katmaktır. Gelenler kendi memleketlerinde olanı değil, sizde var olanı tanıma ve yaşamak için gelmektedir. Günümüzde deniz,güneş,kum tatili döneminin önemini yitirmiş olduğu, anadolunun tarih, kültür, gastronomi gibi değerlerinin öneminin arttığı ve bu sektöre erken girip doğru pozisyon alan ülkelerin geliştiğinden bahsetti. İnsanlar kültürlerini bulmaya ve geçmişini aramaya çalışıyorlar. Oturdukları yeri tanıma duygusu gelişti.

Bu nedenle ürünleri doğru tanıtmak gereklidir. Her ilçe kendi bölgesinde yapılacakları tespit ederek yaptıklarımızın bölgeye nasıl bir katma değer sağladığı bilinmelidir. Destinasyon arası ilişkileri yarı şekillendirilmiş programlara indirmek, değişik programlar yapılmalıdır. Yapılanların hepsini destinasyon bazında tanıtmak lazım. Yapacaklarımızı yan yana koyarak işin neresinde olduğumuzu belirtip, sonra içini doldurmalıyız. Fuarlarda ürünler tanıtılarak insanları heveslendiren unsurlar öne çıkartılmalıdır. Ürün geliştirmesi için yerel insiyatifle birlikte uluslar arası ölçekler kullanılmalıdır. Seçilmiş yöneticilerin lokomotif olması, üniversitelerin desteği, merkezi hükümetin yerel uzmanları, STK. larla birlikte hareket edilmeli, yerel insiyatif oluşturulmalıdır. Mevcut heyet içerisinden yerel yöneticilerin içerisinde olduğu Girişim Heyeti oluşturulması ve dönüşümlü sekreterlik sistemi kurulması   çalışmaları kolaylaştıracak ve kalıcılık sağlayacaktır. Dedi.

                Doç.Dr. İsmail AYTAÇ; Bölgenin iki büyük zenginliği var. Bunlar Dünya kültür mirası arasında yer alan Nemrut Dağı ve Divriği Ulu Camiidir. Bölgenin artıları olarak sahip olduğumuz değerler ve her alanda yetişmiş eleman gücünü sayabiliriz. Yerelin sahip olduğu projeler sağlıklı projelerdir. Akıllı, mantıklı projelerin ödenek bulma problemi yoktur. Her faaliyet karşılığını bulmayabilir. Herkes ödenek istiyor ama nasıl ve hangi projeye harcayacağını ifade etmiyor. Bölgeler tanıtım konusunda işbirlikçi çalışma yapmalıdırlar. Herkes bana uysun mantığından uzaklaşarak ortak akıl fikri geliştirilmelidir.  Bu konuda yerel yönetimler mutlak suretle güçlendirilmelidir. Tanıtımda iki-üç dakikalık tanıtım filmleri çok etkili olmaktadır.

Keban Kaymakamı Hayrettin BASKIN;

Mahalli idare birlikleri turizmin gelişmesi ve korunmasında önemlidir.

AB fonları ve kaynaklardan faydalanmak için bir çok üyenin teşekkülü ile oluşturulmuş havuzdaki oluşturulan yerel birimler Mahalli İdare birliği altında birleştirilmelidir.

Bölgenin kimliği ziyaretçi profilinin değişmesine katkı sağlayacaktır.

Ziyaretçi sayısının çokluğu değil, ziyaretçi profilinin homojenliği önemlidir.

 

  Divriği Belediye Başkanı Hakan GÖK;

Tur operatörlerine elimizdeki değerleri nasıl pazarlarız, pazarlama yöntemi ne olacaktır.

Tur güzergahları paket olarak belirtilmelidir.

Tanıtma, kaynak yaratma, ürünü  dünyaya entegre etmeye yönelik tur operatörleriyle başlatılacak sürdürülebilirlik yörenin önünü açacaktır.

 

 Arguvan Belediye Başkanı Mehmet KIZILDAŞ;

Arguvan Türkü Festivali Ulusal bir festival, somut kültür varlığı olarak müziğimiz tescil edildi.

Herkes olduğundan daha geniş bir çerçevede düşünmelidir.

 Önemli kişiler ilçeye getirilerek görüşlerinden istifade edilmelidir.

Yerel temsilciler daha kalabalık hale getirilmelidir

               

                Toplantının ardından misafirlere ilçenin tarihi ve turistik mekanları gezdirilerek yapılan çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgiler verildi. Bu tür toplantıların her iki ayda bir ilçeler arasında dönüşümlü olarak düzenlenmesine ve gelecek toplantının 25 Ekim Cumartesi günü  Divriği’ de yapılmasına karar verildi.

               

                

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 160
Bu Ay : 1728
Toplam : 1728

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom