9 bin 376 Ürünün Uygunsuz Çıktı

Malatya'da 2014 yıllarında Bakanlık tarafından yapılan Piyasa Gözetimi ve Denetimi faaliyetleri ilk 8 ay itibarıyla, toplam 50 bin 504 farklı ürün denetlendi.

9 bin 376 Ürünün Uygunsuz Çıktı Malatya Yaşam-Sağlık

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Erol Ferhat, “Uygunsuz ürünler için bu yılın ilk 8 ayında toplam 1 milyon 711 bin 043 TL idari para cezası uygulanmıştır” dedi. 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıldan itibaren her yıl Ekim ayı içerinde "Ürün Güvenliği Haftası" kutlaması ve hafta kapsamında ürün güvenliği bilinci oluşturmak amacıyla çeşitli etkinlikler planlandı.

Bu yıl 13-19 Ekim tarihleri arasında kutlanacak hafta kapsamında, "Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü"nce hazırlanan Ürün Güvenliği Aracı ve uzman personel, tanıtım faaliyetinde bulundu.

"Ürün Güvenliği Aracı", Valilik Hizmet Binası önündeki büfenin yan tarafında bulunan boş alanda ve aynı gün öğrencilere yönelik olarak Merkez Atatürk İlköğretim Okulu alanında, kamuoyunda farkındalık oluşturulması amacıyla çeşitli tanıtım faaliyetleri gerçekleştirildi.

Söz konusu haftanın anlam ve önemi ve ürün güvenliği bilincinin toplumda yerleşmesi bakımından, Ürün Güvenliği Aracı ile bilgiler aktarıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Erol Ferhat, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 2014 yıllarında Bakanlık tarafından yapılan Piyasa Gözetimi ve Denetimi faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Ferhat, “Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen PGD faaliyetleri kapsamında, 2014 yılının ilk 8 ay itibarıyla, toplam 50 bin 504 farklı ürün denetlenmiştir. Denetlenen ürünlerin yaklaşık yüzde 18'lik bir oranı, yani 9 bin 376 ürünün uygunsuz olduğu tespit edilmiştir. Bu ürünlerden teknik düzenlemelere aykırı olan ancak insan sağlığı, can ve mal güvenliği açısından tehdit oluşturmayan 2 bin 458 ürüne aykırılığın giderilmesi için süre verilmiş, bu süre zarfında ürünlerindeki aykırılığı gidermeyen üreticilere idari para cezası uygulanmıştır. Bu süreçte 633 ürün teste gönderilmiş, test ve muayene işlemleri sonucunda güvensiz olduğu tespit edilen 40 farklı marka ve modeldeki ürün için piyasaya arz yasağı, toplatılma ve güvenli hale getirilmeyenlerin bertaraf edilmesi kararı verilmiştir. Bu dönemde uygunsuz ürünler içine toplam 1 milyon 711 bin 043 TL idari para cezası uygulanmıştır” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 782
Bu Ay : 7928
Toplam : 7928

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom