Spekülasyonlara Kulak Tıkanmalıdır

Malatya ili Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, “Kurban Bayramı öncesi hayvan satışlarında fiyat fazla yükselmedi, bu nedenle spekülasyonlara kulak tıkanmalıdır” dedi.

Spekülasyonlara Kulak Tıkanmalıdır Malatya Haber

Birlik binasında, Birlik Tarım Danışmanı Ayhan Baran ve Ziraat Mühendisi Ahmet Çağrı Akdağ ile birlikte basın açıklaması yaparak Kurban Bayramı öncesinde et spekülasyonlarına temas eden Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, “Et ithalatına her zaman karşı çıktık. Büyük et üreticileri yaygara yapması nedeniyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 9 Eylül 2014 tarihinde besi danası ithalatı kararı alındı. Bu da yerli üreticileri sıkıntıya sokacaktır” ifadelerini kullandı.

2010-2011’de yapılan et ithalatı ile hayvancılığın büyük bir darbe aldığını ileri süren Taneli, “İşletmelerde ithalata yüzde 40 şartı getirildi. Yani işletmelerinde 100 hayvanı olan dışarıdan 40 adet getirebilir. İthalattan faydalanmak isteyen üreticiler, birliğimize başvurmalıdır” şeklinde konuştu.

Kurbanlık büyük baş hayvanda fazla fiyat artışı olmadığını söyleyen Taneli, “2011 yıllarında Et Balık 18 TL’ye hayvan kesimi yapıyordu. Şu anda 18,50 TL ‘ye kesim yapılıyor. Geçen yıl canlı büyük baş kurbanlık hayvan kilosu geçen yıl 10-11 TL’den işlem görürken, bu yıl kilo başına 1-2 TL artarak, 12-13 TL’ye yükseldi. Yem ve bakım ile giderlerin yükselmesinden dolayı kilo başına 1-2 TL yükseldi” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 272
Bu Ay : 4070
Toplam : 4070

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom