Vatandaş Sorunlara Çözüm Bekliyor

Kırlangıç Mahallesi sakinleri, yaşadıkları sorunların çözümü için yetkililerden destek bekliyor.

Vatandaş Sorunlara Çözüm Bekliyor Malatya Haber

İçme suyu, yol ve taş ocağı konusunda sıkıntı yaşayan Kırlangıç Mahallesi'nde evlerin dağınık olması nedeniyle mahalle sakinleri bir çok sıkıntı yaşıyor. Özellikle evlerin dağınık olması nedeniyle hizmetlerden tam anlamıyla faydalanamadıklarını savunan mahalleliler, yetkililerin desteğiyle mahallenin toplu bir yere taşınmasını istiyor.
Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Kırlangıç Mahallesi'nde içme suyunda ciddi bir sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.

Kar ve yağmur yağışının düşmesi nedeniyle suyun azaldığına dikkat çeken Doğan, "Kırlangıç'ta her yer yemyeşil bahçelere dönmüş vaziyette. Yeraltı kuyularının çalışması neticesi yeraltı su kaynaklarının tükenmesi, suyun aşağıya doğru inmesi Kırlangıç'ı bir yerde susuz bıraktı. Kırlangıç böyle bir doğal afete mahkum edilmemeliydi. Bundan dolayı da elbette ki devlet desteğini bekleme hakkımız var" dedi.

Kırlangıç'ta ovaya serpilmiş 50'den fazla evin olduğuna dikkat çeken Doğan, "Bu evlerin içme suyu sorunları var. Öte yandan yol sorunu bulunuyor. Her ne kadar bir kısım yol yapıldıysa da, bazı eksikler var. Mesela Ege'de yolu asfaltlanmayan bir bahçe düşünemezsiniz. Çünkü orada tarım yapılıyor. Tarımın hangi cins olursa olsun meyve ve sebzelerin tozdan korunması gerekiyor. Bu vesileyle de Çat Barajı kapsamında yapılan toplulaştırma yollarının da en süratli şekilde asfaltlanması gerekmektedir. Kırlangıç ve çevre mahalleler organik kayısıcılığa örnek olmuşlardır. Organik tarımın yapıldığı bir yerde de toz ve dumanın olmaması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Doğan, taş ocaklarının da sıkıntıya neden olduğunu ifade ederek, "Taş ocakları da ayrı bir felaket. Geçmişte deprem kayıtlarını da giden valilerimiz Halil İbrahim Daşöz ve Ulvi Saran'a iletmiştim. Maalesef henüz bir netice alınmadı. Kaldı ki, geçmiş dönem İl Genel Meclisi'nin görünür coğrafyada taş ocaklarının kapatılmasına yönelik bir meclis kararının olmasına rağmen henüz bir işlem gerçekleşmedi. Bu noktada bölge halkımızın bu şikayetlerine tercüman olmak istedim" diye konuştu.

"HİZMETLERDEN EN İYİ ŞEKİLDE FAYDALANMAK İSTİYORUZ"

Kırlangıç Mahalle Muhtarı Turgay Çelik ise, Kırlangıç Mahallesi'nin dağınık bir yapıda olduğunu belirterek, mahallenin bir araya toplanarak, hizmetlerden daha iyi şekilde faydalanmak istediklerini dile getirdi.
1989 yılında yaşanan bir terör olayı sonrası Kırlangıç Mahallesi'nin tamamen dağıldığını kaydeden Çelik, "Mahallemizin terörden dolayı dağıldığını ve tekrar eski yerleşim yerine yerleşmesi için valiliğe müracaatta bulunduk. Bize, 'Malatya terör bölgesine girmediğinden dolayı bu isteğinizi gerçekleştiremeyiz' denildi. Ama mahallemiz terörü yaşamıştır ve mağdurdur.

Kırlangıçlıları bir arada toplamak için dağınık olan 55 evin mahallenin eski yerleşim alanına yerleşmesini istiyoruz. Bu noktada devletimizin yardımını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Çelik, içme suyu noktasında büyük sıkıntı yaşadıklarını belirterek, "3 tane sondaj vuruldu ama şuanda 12 litre suyumuz var. Biz bu suyu da kullanamıyoruz. Çünkü biz her ne kadar gerekli yerlere başvursak da, bir türlü buranın arızası giderilmedi. 'Mahalle yoktur, biz geldiğimizde nereye gidelim' diyorlar. Yani buraya gelen ekiplerde sıkıntı yaşıyor. Bu nedenle mahallenin toplu bir yere taşınmasını istiyoruz" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 179
Bu Ay : 7816
Toplam : 7816

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom