Malatya Türküleri Albümü Çıkartıldı

Malatya İnönü Üniversitesi tarafından, üniversitenin kuruluşunun 40. yıldönümü dolayısıyla 'Malatya Türküleri' albümü çıkartıldı. Albümler, İnönü Üniversitesi'nin stüdyolarında hazırlandı.

Malatya Türküleri Albümü Çıkartıldı Malatya Haber

1975 yılında kurulan Malatya İnönü Üniversitesi, kuruluşunun 40. yılı kapsamında bir dizi etkinlik ve çalışmalara imza atıyor. Üniversitenin 40. kuruluşu yıldönümü dolayısıyla 'Malatya Türküleri' albümü çıkartıldı.
Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi (BAP) tarafından desteklenen proje kapsamında, öğretim üyeleri ve İnönü Üniversitesi'nde eğitim gören öğrenciler, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi'nde bulunan stüdyoda Malatya türkülerini seslendirdi.

Toplam 21 Malatya türküsünün yer aldığı 2 albümle ilgili bilgiler veren Malatya İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi eski Dekanı ve Malatya Türküleri 2 çalışmasının proje yürütücüsü Prof. Dr. Turan Sağer, Malatya türkülerini bir araya getirerek, kalıcı bir eser oluşturduklarını ifade etti.

Malatya'nın halk müziğinde önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Sağer, "Malatya, şehir merkezi ve özellikle Arguvan yöresinin Türk müzik kültüründe önemli bir yeri var. Biz de üniversite olarak şehrin sadece bilimsel değil, sanatsal kalkınmışlığına da katkımız olsun diye Malatya türkülerini bir araya getirdik. Kalıcı bir eser oluşturduk. Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik'in önerisi ve Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi'nin desteğiyle önce birinci albümü yaptık. Geçtiğimiz günlerde de ikinci albümü çıkarttık" dedi.

"TÜRKÜLERİ, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ VE ÖĞRETİM ÜYELERİ SESLENDİRDİ"

Sağer, albümlerin İnönü Üniversitesi stüdyolarında yapıldığını kaydederek, "Birçok şehrin, kendi türkülerinin yapıldığı albümler vardır. İster üniversite, ister valilik ya da belediye çıkarsın, şehirlerin albümleri vardır. Ama bizim yaptığımız Malatya Türküleri albümlerinin özelliği; albümün tamamının üniversitenin stüdyolarında, üniversite öğrencileri ve hocalarının çalıp, söylediği bir albümdür" ifadelerini kullandı.

Albümlerin A'dan Z'ye İnönü Üniversitesi'nde yapıldığına dikkat çeken Sağer, "İlk albümde 11, ikinci albümde ise 10 türkü var. Bu türkülerin sadece birkaç tanesinin bestecisi belli diğerleri ise anonim. İlk albümde de Malatya türküleri var ama ikinci albümün özelliği; biraz daha fazla bilinen Malatya türkülerine yer verildi" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 865
Bu Ay : 15041
Toplam : 15041

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom