Türk Bilgelerin Heykelleri Burada Kalacak

Malatya İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Turan Sağer, Bilgeler Yolu Projesi'nin güzel bir çalışma olduğunu ifade ederek, "Kaç kuşak geçerse geçsin, yüzyıllar sonra da üniversitemizde bu heykeller görülebilecek" dedi.

Türk Bilgelerin Heykelleri Burada Kalacak Malatya Haber

Bilgiler Yolu Projesi'ni hazırlayan Sağer, çalışmanın 2 aşamadan oluştuğunu kaydederek, "İnönü Üniversitesi'ni tam ortadan kesen bin 500 metrelik eski adıyla 'Pembe Yol' olarak adlandırılan yol üzerinde 'Bilgeler Yolu Projesi'ni gerçekleştirdik. Burası İnönü Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik'in önerisiyle 'Pembe Yol' değiştirildi. 'Buraya Türk ve dünya bilgeleriyle ilgili heykeller yapalım' önerisi vardı. Ben de onun üzerine 2 proje hazırladım. Bunlardan bir tanesi 5 heykellik proje idi. Bu proje de yine Türk bilgilerini andıran heykellerden oluşuyor. İkincisi de şu anda bitmek üzere olan 10 tane Türk bilgininin heykellerinden oluşuyor" ifadelerini kullandı.

Sağer, proje kapsamında hazırlanan heykellerin eski adıyla Pembe Yol olan Bilgiler Yolu'na yerleştirildiğini kaydederek, "Yurt içi ve yurt dışından 10 heykeltıraş geldi. Bu heykeltıraşlar bir aylık süreçte çalıştılar. Farabi, İbn-i Sina, Nasreddin Hoca, Battalgazi, Yunus Emre, Aşık Veysel, Hoca Ahmet Yesevi, Mevlana'nın heykellerini yaptılar ve bu heykeller yeni adı ile Bilgiler Yolu'na yerleştirildi" dedi.

"BU HEYKELLER YÜZYILLARCA BURADA KALACAK"

Türk bilgelerinin heykellerinin yüzyıllarca Bilgeler Yolu'nda kalacağına dikkat çeken Sağer, "Plastik sanatlarda; yani resim, seramik içerisinde uzun yıllar kendisini devam ettiren eser, heykeldir. Özellikle taş heykeller uzun yıllar kendisini devam ettirir. Milattan önce 6000-7000 yılından günümüze kadar gelen heykeller vardır. İşte yanı başımızda Aslantepe'yi düşünün. Üniversitemizde de kaç kuşak geçerse geçsin, yüzyıllar sonrada bu heykeller görülebilecek" diye konuştu.

Sağer, Bilgiler Yolu projesinin güzel bir çalışma olduğunu belirterek, "Amacımız, insanlar Türk büyüklerinin kimler olduğunu bilmesi idi. Bir öğrenci, üniversiteye geldiğinde ve burada her geçtiğinde Türk büyüklerinin heykellerini görecek. Çok güzel bir proje oldu. Özellikle içlerinden bazı heykeller, sanatsal anlamda olağanüstü oldu" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 550
Bu Ay : 7696
Toplam : 7696

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom