Kuraklık Yaylacıyı Etkiliyor

Türkiye genelinde yaşanan ciddi kuraklıktan en çok etkilenen iller arasında yer alan Malatya'da, hayvan üreticileri dertli.

Kuraklık Yaylacıyı Etkiliyor Malatya Ekonomi

Malatya'da yaşanan kuraklık, hayvan üreticilerini de olumsuz etkiledi. 

Türkiye genelinde yaşanan ciddi kuraklıktan en çok etkilenen iller arasında yer alan Malatya'da, hayvan üreticileri dertli. Hayvanlarını otlatmak için yaylalara çıkan üreticiler, yaşanan kuraklık nedeniyle hayvanlarını otlatmakta zorlanıyor.

Yaylalardaki su oranının düşmesi nedeniyle sıkıntı yaşayan hayvan üreticileri, ellerine geçen suyu da idareli kullanmaya çalışıyor.

Malatya İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, bazı yaylalarda derelerde akan suyun bile kuruduğunu ifade etti.

Akın, hayvancılığın yapıldığı ilçelerde kaymakamlıklar, belediye başkanlıkları ve MASKİ ile ortaklaşa programlar düzenlediklerini ifade ederek, "Yetkililer, üreticilerimize yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyor. Bu noktada yetiştiricilerimizin de birbirlerine yardımcı olmaları gerekiyor. Bu yıl gerçekten ciddi bir kuraklık var. Bu nedenle suyu israf etmemeliyiz" dedi.

"YAYLALARDAKİ SULAR ÇEKİLDİ"

Hayvan yetiştiricilerinin en fazla kullandıkları bölge olan Yama Dağı ve Sarıçiçek Yaylası'nda da ciddi derecede kuraklığın olduğunu kaydeden Akın, "Sular çok çekildi. Su, toprağın altına indi. Orada hayatın devam edebilmesi ve yetiştiricilerin hayvanlarını otlatabilmesi için yetkililerin birlik yöneticilerine yardımcı olmalarını bekliyoruz. Yetiştiricilerimiz ve hayvanların mağdur olmaması için kesinlikle yaylara önem verilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.
Akın, kırsaldaki hayvancılığın devam edebilmesi için su sorunun en azami dereceye indirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Türkiye genelinde bir kuraklık var. Bu kuraklıkta da kesinlikle suyu israf etmemeliyiz. Hem merkezde hem ilçelerimizde hem de yaylalarımızda birbirimize yardımcı olmamız gerekiyor" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 486
Bu Ay : 2054
Toplam : 2054

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom