MASKİ'den Su Barışı Projesi

MASKİ "Su Barışı" projesini yürülüğe koydu.

MASKİ'den Su Barışı Projesi Malatya Ekonomi

 Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Kurulu’nca kabul edilen bir proje ile vatandaşların, kendiliğinden gelerek abone olmaları halinde, sayaçlı bir kullanımsa sadece sayaç üzerindeki bedelin alınarak cezai herhangi bir yaptırıma maruz kalmayacakları, sayaçsız su kullanımında kaçak para cezasının yarısı oranında bedelin tahsil edileceği bildirildi. 
Malatya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamayla, MASKİ’nin “Su Barışı” hakkında bilgiler verildi.
Abonesiz bir şekilde su kullanmanın, Türk Ceza Kanununa göre suç olarak nitelendirildiği ve abonesiz bir şekilde su kullananlara mahkemelerce 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve kurum tarafından yüksek miktarlarda para cezası verilmekte olduğu kaydedilen açıklamada şunlara yer verildi: 

“Şu ana kadar il, ilçe, belde belediyeleri ve muhtarlıklar tarafından yürütülen içme, kullanma ve endüstri suyu işleri Büyükşehir ile birlikte artık MASKİ tarafından yürütülmeye başlanmıştır. Vatandaşların içme, kullanma ve endüstri suyu ile ilgili kullanımlarını sayaçtan geçirmeleri ve bu kullanımlar için ayrıca MASKİ’de abone olma zorunlulukları vardır.

Sahada yapılan tespitlerde bazı vatandaşların sayaç takılı olduğu halde abonelik işlemlerini yapmadıkları, bazı vatandaşların ise hiç abone kaydı olmadan su tükettikleri görülmüştür. Ancak bu arada gönüllü bir şekilde gelip abone olan kişilere, ön ödemeli sayaç takmaları halinde bazı teşvikler getirilmesi için Su Barışı projesi oluşturulmuştur. Projenin amacı, insanların idare zoruyla para ve hapis cezası ile karşılaşmadan gelip abone olmalarını sağlamaktır.

Su Barışı projesi Ağustos ayı MASKİ Genel Kuruluna sunulmuş ve kabul edilmiştir.”

MASKİ’nin açıklamasında, kendiliğinden gelip başvuruda bulunanlara bazı kolaylıklarında sağlandığı aktarılarak, “Proje çerçevesinde gönüllü bir şekilde gelip abone olunması ve ön ödemeli sayaç takılması halinde sayaçlı ancak abonesiz su kullanan vatandaşlardan sadece sayaç üzerindeki tüketim bedeli alınacak ve herhangi bir kaçak para cezası alınmayacaktır.

Sayaçsız bir şekilde içme suyu kullanan vatandaşlar gönüllü bir şekilde gelip abone olmaları ve ön ödemeli sayaç takmaları halinde kesilecek kaçak su para cezasının yüzde 50’si alınacaktır. Böylece vatandaşlarımız hem az bir bedel ödemiş olacak, hem de hapis cezasıyla karşılaşmayacaktır” denildi.

Su Barışı projesinin yıl sonunda biteceği belirtilen açıklamada, “Bu süreçte kaçak su ekipleri de çalışmalarına devam edecek ve kaçak su kullananlar hakkında parasal ve kanuni müeyyideler devam edecektir. Vatandaşların olumsuz bir durumla karşılaşmamaları için 31 Aralık 2014 tarihine kadar gönüllü olarak MASKİ Genel Müdürlüğü’ne başvurarak abone olmak için su barışından yararlanmaları önemle istirham olunur. Bu tarihten sonra yapılacak gönüllü başvurularda bu indirimlerden yararlanılamayacaktır” denildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 670
Bu Ay : 8729
Toplam : 8729

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom