Kayısı Piyasayı Olumsuz Etkiledi

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKK) Başkanı Ali Evren, kayısıdaki don zararı nedeniyle Malatya piyasasının önemli ölçüde etkilendiğini ve önemli sıkıntıların yaşanmakta olduğunu bildirdi.

Kayısı Piyasayı Olumsuz Etkiledi Malatya Ekonomi

 Evren yaptığı yazılı açıklamada, “Kayısının yanması ile Malatya ekonomisinin zincir halkası kırıldı. Malatya’nın ekonomisinin yüzde 40’ının kayısıya bağlı olduğu görüldü. Artık çiftçimiz kayısıdan başka meyve ve sebzelere önem verilmeli Hükümetinde bir teşvik paketi çıkararak çiftçilerin de bu yöne yönlendirmesinin zamanı gelmiştir. Kurum ve kuruluşlarda bu projelere destek vermelidir. Çünkü iç piyasalar bu sebepten dolayı durgun gitmektedir. Bu durgunluk birçok esnaf ve sanatkarlarımızı etkilemiştir” dedi.

Evren şunları kaydetti:

“Büyükşehir olarak kaysıdan gelen her yıl yandı zararları esnafımız çiftçimiz bu konuyu artık aşması gerekir. Esnaf ve sanatkarlarımızda artık imalata yönelerek üretimlerini ihracata ve iç piyasalarda çalışma yapmalarını bekliyoruz. Malatya’nın 4. teşvik bölgesi olarak bazı teşviklerinde küçük esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik uygulamalar getirilerek teknolojiden faydalanarak işyerlerini büyüterek çalışmalar yapılmalı.

Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında iç piyasalarda sanayi siteleri ile şehirde yapılan çalışmalarda iç piyasalardaki birçok meslek dalında durgun gitmesi kayısının yanması olarak söylemler piyasaları da etkilemektedir. Köylünün traktör tekerleğinin dönmemesinde tamircisi, ara parça satanları, zirai ilaç satanlar, mobilyacısı, kerestecisi, mermercisi, fırıncısı bakırcısı, manifaturacısı, taksicisi ve buna benzer tüm meslek dalları kayısıya dayalı olarak iş yaptıklarından herkesim nasibini almıştır. Bu da iç piyasalardaki esnaf ve sanatkarlarımızın tümünü etkilemiştir.”

Evren, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Bazı esnaf ve sanatkarlarımızın kooperatif kredilerinde yaşanan sıkıntılar yaşanmış olup 2014 yılının 7. ay sonu itibari ile ilimizde 3 bin 500 civarında çek ve senetlerin protesto olduğu görülmüştür. Bu gelişmelere rağmen bizler bu ekonominin kırgınlığını esnaf ve sanatkarlarımız olarak bazı hedefler belirleyerek yolumuza devam etmeliyiz.
Çünkü her yönü ile çalışan esnaf ve sanatkarlarımız ülkenin kalkınmasında ilimizin gelişmesinde çaba göstermektedir. Bizler kurum ve kuruluşlar olarak her zaman tıkanılan yerde elimizi taşın altına koymaya hazırız.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 841
Bu Ay : 3325
Toplam : 3325

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom