'Battalgazi' Güneş Arabası Birinci Oldu

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışlarına katılan "Battalgazi" isimli güneş arabası ile İnönü Üniversitesi, elektromobil kategorisinde yarı final turunda birinci oldu.

'Battalgazi' Güneş Arabası Birinci Oldu Malatya Eğitim

62 takımdan oluşan yaklaşık bin 800 öğrencinin katılımıyla Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleştirilen TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışlarına İnönü Üniversitesi, Formula-G ve elektromobil kategorilerinde Battalgazi Solar Car takımı ile temsil edildi.

İki gün süren yarışlara Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ve üst düzey yöneticiler katıldı.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı, alternatif enerji kaynaklarına dikkat çekilmesi ve üniversite öğrencilerinin fikirlerinin üretime geçirilebilmesi amacıyla 2005 yılından bu yana Alternatif Enerjili Araç Yarışları düzenliyor. Elektrikli araç uygulamalarında dünya genelindeki gelişmeler göz önüne alınarak yarışmalara bu yıl, "Hidrojen" ve "Güneş" kategorilerine ek olarak, "Elektromobil-Batarya Elektrik Enerjili Araç Yarışı" da eklendi.

Malatya İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cem Onat'ın akademik danışmanlığını ve Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Musap Karaca'nın ekip kaptanlığını yaptığı takım, elektromobil kategorisinde yarı final turunda birincilik elde ederken, Formula-G kategorisinde ise Battalgazi Solar Car Final yarışında 8'inci oldu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 12
Bu Ay : 1541
Toplam : 1541

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom