İsrail'den büyük tepki!..

Tatbikat krizi ile gerilen İsrail, TRT'de yayımlanan ve Gazze işgalini anlatan "Ayrılık" dizisi nedeniyle ayağa kalktı.

İsrail'den büyük tepki!.. Malatya Kültür-Sanat

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos zirvesinde kullandığı 'One Minute', TRT'de ekrana gelen diziye slogan olunca İsrail yönetimi ayağa kalktı. 'Anadolu Kartalı' tatbikatına dahil edilmeyince ayağa kalkan İsrail, TRT'de yayımlanan ve 1500 Filistinlinin öldüğü Gazze işgalini anlatan 'Ayrılık' dizisi nedeniyle krizi iyice tırmandırdı. Başbakan Erdoğan'ın Davos'ta dile getirdiği, Gazze'deki Dökme Kurşun operasyonu sırasında geçen olayları anlatan TRT'nin yeni dizisi "Ayrılık" İsrail'i ayağa kaldırdı. Dizinin önceki gün ilk bölümünün yayınlanmasının ardından, Yedioth Ahranot, İsrail'in, "travma" yaşadığını yazdı. Ynet, dünyaya, İsrail askerlerinin, "çocukların üzerine bilinçli olarak ateş eden, Gazzeliler'i idam mangalarının önüne diken, sivillere ateş eden kana susamış askerler" olarak gösterildiğini savundu.

LIEBERMAN: PROVOKASYON

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, "Bu, ciddi bir provokasyondur ve devlet desteğiyle yapılmıştır. İsrailli askerleri masum çocukların katilleri olarak gösteren bir dizinin düşman devletlerce bile yayınlanması yakışmaz, hele İsrail ile tam diplomatik ilişkileri olan bir devlet tarafından yayınlanması hiç yakışmaz" dedi. Lieberman, dizinin "İsrail ile yüzde 100 diplomatik ilişkileri olan Türkiye'de yayınlanmasını da çok manidar ve üzücü" olarak nitelendirdi.

'TAVRIMIZ OLMAZ'

Öte yandan TRT-1'in yeni yayın dönemi için düzenlenen tanıtım gecesine katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Bizim İsrail'e yönelik devlet olarak hiçbir tavrımız söz konusu olamaz. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler her zaman güçlü olmuştur” dedi. Arınç, İsrail'in tepki göstermesi halinde kendileriyle konuşulabileceğini belirterek, “Kendilerine bunun bir televizyon dizisi olduğu noktasından hareket edildiği anlatılır. Yoksa siyasi hiçbir amacı yoktur” diye konuştu.

Bu arada, dizi nedeniyle Tel Aviv'deki Türkiye Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Ceylan Özen, İsrail Dışişleri Bakanlığına çağrıldı ve İsrail'in duyduğu rahatsızlık dile getirildi. Buna ek olarak Ankara'daki İsrail Büyükelçiliği'nin de Dışişleri Bakanlığı'nın nezdinde girişimlerde bulunduğu belirtildi.

Yapımcı: Oradaki drama 'One minute' diyorum

Dizisinin yapımcısı Selçuk Çobanoğlu, “Dizi Filistinli bir kız ile bir asker arasındaki aşkı anlatıyor. Filistin'de 1500 sivil öldü. Orada yaşanan drama ben de 'One-Minute' diyorum. Ancak dizide İsrail askerleriyle ilgili genelleme yapmadım. İsrail halkını da seviyoruz” dedi. Genel Koordinatör M. Bülent Erdinç de dizinin tamamıyla gerçekleri yansıttığını belirterek İsrail'in tepkisini 'saçma' olarak değerlendirdi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 20
Bugün : 52
Bu Ay : 2536
Toplam : 2536

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom