Hacı Adaylarının Aşıları Yapıldı

Bu yıl Malatya’dan hac farizasını eda etmek üzere kutsal topraklara gidecek olan hacı adaylarına aşı yapıldı.

Hacı Adaylarının Aşıları Yapıldı Malatya Yaşam-Sağlık

 Malatya Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonunda, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen çalışmada Diyanet İşleri Başkanlığı ve Acentalar aracılığı ile hacca gidecek tüm hacı adaylarına aşı yapıldı. Suudi Arabistan’ın sıcak ikliminden dolayı menenjit, çocuk felci ve başka hastalıklara yakalanma riskinin yüksek olduğu, bu amaçla aşılama çalışmasının gerekli olduğu dile getirildi.

Malatya İl Müftülüğü, Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürü Hulusi Kayaduman, bu yıl Malatya’dan 480 hacı adayının kutsal topraklara gideceğini belirterek, hac mevsimi öncesi, hacı adaylarını düzenledikleri seminerlerle bilgilendirdiklerini ve hazırlıklarının son aşamaya geldiğini söyledi. Kayaduman, “Tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Hacı adaylarımızın aşıları yapıldı. Bu aşılar hacı adaylarımız için çok önemli.

Tüm konularda her şeyin kuralına uygun olarak yapılması noktasında büyük bir titizlikle çalışıyoruz. Toplu bulunulan ortamlarda hastalıklar oluşabiliyor. Bu aşılar hacılarımızı değişik hastalıklara karşı koruyacak olan karma aşılardır. Hacı adaylarımızın bu sorunlarla karşılaşmaması için mutlaka aşı olmalarında fayda vardır” dedi.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü personellerinden Dr. Kübra Doğan ise, aşı çalışmaları sırasında hacılara sağlıkla ilgili bazı bilgilerde verdi. Dr. Doğan, hacıların yoğun ibadet temposu nedeniyle daha az dinlenme imkanı bulacaklarını belirterek, bu nedenle sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunduğunu kaydetti. Doğan, “Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Mekke ve Medine’de kurulan hastanelerde ve bazı bölgelerde faaliyete sokulan sağlık ocaklarında genellikle acil ve en sık gereken ilaçlar bulunuyor. Ancak hastaların sürekli kullandığı ilaçların aynısı olmayabilir.

Bu nedenle kronik hastalığı olan kişilerin, sürekli olarak kullandıkları ilaçlarını Türkiye’ye dönene kadar yanlarına almaları önem arz etmektedir. Yolculuk öncesinde gerekli aşılar olunmalıdır. Hac süresince sürekli olarak, alışa geldiğiniz günlük normal hayatınızdan çok daha fazla hareket halinde olmanız gerekecektir” diye konuştu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 880
Bu Ay : 4678
Toplam : 4678

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom