Bonzai İçin Gerekli Tedbirler Alınıyor

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, “Bonzai maddesi” ile ilgili olarak, açıklamalarda bulundu.

Bonzai İçin Gerekli Tedbirler Alınıyor Malatya Yaşam-Sağlık

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, “Bonzai maddesi” ile ilgili olarak, “Bununla ilgili Sağlık Bakanlığı olarak diğer bakanlıklarla beraber, 6 bakanlık katıldı, bir komisyon kuruldu. Komisyon şuanda çalışmalarını tamamladı. Zannediyorum, önümüzdeki hafta acil eylem planı Sayın Bakanımız tarafından kamuoyuna duyurulacak. Gerekli tedbirler alınıyor” dedi. 

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Malatya'ya gelerek bir dizi temaslarda bulunuyor. Müsteşar Prof. Dr. Gümüş, beraberindeki bakanlık bürokratları ile birlikte Vali Vasip Şahin’i ziyaret ederek, bir süre görüştü.

Ziyarette konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, “Çalışmaları yerinde görmek, akabinde ise gerekli tedbirleri almak, iyileştirmek ve hızlı bir yol alabilmek vesilesiyle incelemeler ve toplantılar yapıyoruz. Öncesinde saha koordinasyonu birimimiz saha koordinatörlerini çalıştırarak bütün birimleri değerlendiriyor. Adeta başka bir gözle bütün hastanelerimizi, halk sağlığı kurumlarımızı ve bütün sağlık birimlerimiz denetleniyor. Daha sonra bütün bunlar bir brifing ve toplantı ile takdim ediliyor bütün ilgililerle birlikte. Akabinde de biz bakanlığa döner dönmez bütün tedbirleri alarak o ilde eksikliği suretle gidermek ve düzelterek sonuçlandırıyoruz. Sağlık, zaman zaman çok hızlı operasyon gerektiren bir alan. Ülkemizde de son 12 yılda yapılan çok ciddi revizyonlarla, iyileştirmelerle bugün çok iyi noktalara gelmiş bir sektör ama dinamik bir sektör. Sürekli tedbir almak ve iyileştirmek gerekiyor. Burada amaç, örneğin Malatya'da, ilçelerdeki hastaların büyük oranda ile gelmeden kendi bulundukları ilçelerde tedavi olmasını sağlamak ve Malatya'daki hastanın da başka bir ile gitmesine engel olmak. Biz bu düzeneği kurarsak vatandaşlarımız sağlık hizmetine bulundukları illerde ulaşır. Bütün gayretimiz, hedefimiz bu."

Malatya eski devlet hastanesi arazisinin TOKİ’ye devredilmeden hastanenin yeniden hizmete devam etmesi konusunda Malatya’da oluşan genel kanaat konusunda görüşü sorulan Prof. Dr. Eyüp Gümüş, “Malatya Devlet Hastanemiz 650 yatak kapasitesi ile güçlü bir hastane. Ama bunun yanında fizik tedavi, psikiyatri hastanesi, göğüs hastalıkları gibi kadın doğum ve çocuk gibi yine böyle üst düzey hastanelerimiz oluşacak. Bütün bunları değerlendirdikten sonra yatırımları biz yeniden masaya yatırıyoruz. Yine Malatya Askeri Hastane’nin Sağlık Bakanlığına devri söz konusu, Orayı da değerlendireceğiz. Yatırımları değerlendirten sonra hangi arazileri TOKİ’ye bırakacağımıza karar vereceğiz. Valimizin ve milletvekillerimizin de kanaatlerini alarak son değerlendirmeyi bakanlıkta yapacağız” şeklinde cevap verdi.

“BONZAİ İÇİN GEREKLİ TEDBİRLER ALINIYOR”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, son dönemde kamuoyunda tartışılan “Bonzai” maddesinin kullanımına yönelik olarak Sağlık Bakanlığının bu konudaki çalışmalarına ilişkin olarak ise şunları söyledi, “Şimdi bu tabii bizim olduğu kadar bütün ülkelerin de genel olarak sorunu. Bununla ilgili Sağlık Bakanlığı olarak diğer bakanlıklarla beraber, 6 bakanlık katıldı, bir komisyon kuruldu. Bunun içinde İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi diğer bakanlıkların olduğu bir komisyon şuanda çalışmalarını tamamladı. Zannediyorum, önümüzdeki hafta acil eylem planı Sayın Bakanımız tarafından kamuoyuna duyurulacak. Gerekli tedbirler alınıyor. Tabii burada en büyük tedbir İçişleri Bakanlığı'na düşüyor. Biz de gençlerimizi koruma açısından her türlü altyapıyı çeşitli birimlerimizde oluşturduk ama öncelikle ulaşıma engel olmak gerekiyor. Bu konuda da önümüzdeki hafta gerekli açıklamalar yapılacak."

Vali Şahin de, “İki açıdan mutluyuz, bir Sağlık Bakanlığımızı burada, yerinde inceleme de görmekten ve bizim sağlık hizmetlerimizin kalitesine katkısından dolayı mutluyuz. İkincisi de bir hemşehrimizin Sağlık Bakanlığı müsteşarlığı görevine getirilmesi ve akabinde ilk ziyaretlerinden birini Malatya’ya yapması bizim için diğer bir mutluluk sebebi. İnşallah buradaki çalışmalarımızda verimli bir netice alınır. Ülkemizin, ilimizin sağlık hizmetlerinin kalitesine katkıda bulunulur. Buna yürekten inanıyorum. Onun ötesinde sağlık alt yapısında Malatya’mız son yılarda epeyce hizmet aldı ama halen bir takım eksikliklerimiz var. Belki onları da yerinde görerek daha hızlı ve daha rasyonel bir şekilde eksiklikleri biran önce tamamlama imkanı bulmuş oluruz" dedi.

Ziyarete, AK Parti Malatya Milletvekili Hüseyin Cemal Akın ile birlikte Sağlık Bakanlığı üst düzey yöneticileri de katıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 594
Bu Ay : 4960
Toplam : 4960

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom