Soruşturmayı Ergenekoncu istedi

İçişleri Bakanı ile bir grup aydının katıldığı açılım çalıştayına başlatılan soruşturmanın Silivri'de tutuklu Saçan'ın suç duyurusu üzerine açıldığı ortaya çıktı.

Soruşturmayı Ergenekoncu istedi Türkiye-Dünya

Bir grup gazeteci ve akademisyenin katıldığı Polis Akademisi’ndeki “Kürt Meselesinin Çözümü: Türkiye Modeline Doğru” çalıştayıyla ilgili suç duyurusunu Ergenekon tutuklusu Adil Serdar Saçan’ın yaptığı ortaya çıktı. Çalıştayla ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Başsavcılığı kapalı oturumla yapılan toplantının tutanaklarını istedi. Saçan, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden çalıştayın Anayasa’ya aykırı olduğunu öne sürerek İstanbul Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ancak İstanbul Başsavcılığı olay yerinin Ankara olduğunu belirterek görevsizlik verdi ve dosyayı Ankara Başsavcılığı’na gönderdi.

HERHANGİ BİR KAYIT YOK

Özel yetkili Ankara Başsavcı Vekilliği, gelen dosya üzerine soruşturma başlattı. Başsavcı Vekilliği öncelikle Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazarak yürütülmekte olan soruşturma kapsamında çalıştay ile ilgili “bilgi, belge, dijital veri ve kamera kayıtlarını” istedi. Ankara Emniyeti de bir üst yazıyla talebi Polis Akademisi Başkanlığı’na iletti. Akademi Başkanlığı’nın henüz talebe bir yanıt vermediği belirtildi. Ancak, toplantı ile ilgili herhangi bir kayıt tutulmadığı öğrenildi.

TUTANAKLAR DA İSTENDİ

Ankara Başsavcılığı kaynakları, soruşturmanın İstanbul Başsavcılığı’nın “görevsizlik” kararı vermesi nedeniyle kendilerine geldiğini ifade etti. Başsavcılık yetkilileri kapalı yapılan toplantının tutanaklarının istenmesine rağmen “Soruşturma rutin bir soruşturma” değerlendirmesi yaptı. Öte yandan Ankara Başsavcılığı, soruşturma kamuoyunu ilgilendirdiği için Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e konuyla ilgili bilgilendirme yazısı gönderdi. Yapılan suç duyurusu “Anayasa’yı ihlal” olduğu için dosyanın CMK 250. madde ile görevli Başsavcı Vekilliğine verildiği aktarıldı

SAVCILIĞIN YETKİSİNDE DEĞİL

Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek, düşünce hurriyetinin Anayasa’nın teminatı altında olduğunu belirterek şunları söyledi: “Düşünceyi ifade hürriyetinin özel yetkili cumhuriyet başsavcı vekilliğinin görevi kapsamındaki suçlardan olmadığı kanunlarımızda açıkça yer almaktadır. Oradaki konuşmaları ifade hürriyeti kapsamında değerlendirmek gerekir. Özel yetkili cumhuriyet savcılığının görev alanına giren bir konu değildir. Bakanlık iznine tabidir. Sonuçta takipsizlik kararı verilse bile, Türkiye’de ifade hürriyetine müdahale oluyor şeklinde bir durum arz eder.”

Soruşturma anayasal suç

Çalıştayın katılımcıları listesinde İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanı sıra; Polis Akademisi Başkanı Zühtü Arslan, Polis Akademisi Araştırma Merkezleri Başkanı İhsan Bal, bazı akademi yetkilileri, gazeteciler Deniz Ülke Arıboğan, Fehmi Koru, Hasan Cemal, Cengiz Çandar, Oral Çalışlar, Mustafa Karaalioğlu, Ruşen Çakır, Muharrem Sarıkaya, İbrahim Kalın, Okan Müderrisoğlu, Nasuhi Güngör, Mithat Sancar, Ali Bayramoğlu, İhsan Dağı ve Mümtaz’er Türköne bulunuyordu.

Anayasayı ihlal kapsamında yapılan suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma, bir başka hakkın ihlali olarak da yorumlandı. Çalıştaya katılan katılımcıların uluslararası yasalar ve anayasa ile sağlanan güvencelerin yanı sıra, üst düzey devlet yetkililerinin de güvencesi altında sarf ettikleri sözler nedeniyle soruşturmaya tabi tutulmaları bir başka “anayasa ihlali” olarak da yorumlandı.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 128
Bu Ay : 1696
Toplam : 1696

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom