Göz Tembelliği Erken Tespit Edilmeli

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, çocuklarda göz tembelliği hastalığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Göz Tembelliği Erken Tespit Edilmeli Malatya Yaşam-Sağlık

Göz tembelliğinin 10 yaşından önce tespit edilmesi gerektiğini ifade eden Yakıncı, "Göz tembelliği 10 yaşından sonra tespit edildiğinde, tedavisi mümkün değil. Tembel olan göz, artık görmez oluyor ve ömür boyu o gözden mahrum oluyor. Yani kişi tek gözle hayatını sürdürmeye çalışıyor" dedi.

Yakıncı, göz tembelliğine genellikle dikkat edilmediğini kaydederek, "Göz tembelliğinin taraması kolayca yapılabiliyor. Otorefraktometre adlı cihaz sayesinde 30 saniye ile bir dakika içerisinde gözün kırma kusuru ölçülebiliyor. Cihazımız bu ölçüleri bilgisayara atıyor. Aletle, şüphe edilen kişiler göz doktoruna yönlendirilerek, detaylı bir muayeneden geçiyor. Bu sayede de göz tembelliği kolay bir şekilde tespit edilerek, tedavisi yapılıyor" şeklinde konuştu.

"36 ÇOCUKTA GÖZ TEMBELLİĞİ TESPİT EDİLDİ"

Yakıncı, Malatya'da 4 bin öğrencinin taramadan geçirildiğini belirterek, şunları söyledi: "Doğa Koleji, Sümer, İnönü, Kazım Karabekir ve Hidayet İlkokullarında 5 gün içerisinde 4 ila 10 yaş arasındaki 4 bin öğrenciyi Otorefraktometre adlı cihaz ile taramadan geçirdik. Yapılan taramanın ardından 197 öğrenciyi göz doktoruna yönlendirdik. 36 çocukta göz tembelliği tespit edildi. Bu yüzde 1'e yakın bir rakam. Bu ciddi bir toplum sağlığı sorunu anlamına gelmektedir. 58 öğrencide ise kırma kusuru tespit edildi. 5 günlük bir çalışmayla 36 çocuğumuzun gözünü kurtardık. Bu bizim yaptığımız sadece örnek bir çalışma. Asıl amaç ülke genelinde Sağlık Bakanlığı'nın bu çalışmayı yapmasıdır."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 331
Bu Ay : 3775
Toplam : 3775

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom