Taze Kayısılar Tükenmek Üzere

Mevsimin son taze kayısılarının manavlarda tükenmek üzere olduğu bildirildi.

Taze Kayısılar Tükenmek Üzere Malatya Haber

Malatya Sebze Meyve Pazarı’nda taze kayısı satan esnaf Ramazan Yıldız, mevsimin son taze kayısılarını sattıklarını ifade ederek, “Akçadağ İlçesi’nin yüksek kesimi Kürecik bölgesinden gelen taze kayısıların kilosunu 7-10 TL arasında satıyoruz. Kayısı piyasaya ilk çıktığında 15 TL’ye kadar satıldı. Yüksek kesimlerde yetişen kayısı önümüzdeki günlerde biter diye tahmin ediyoruz” dedi. 

Yıldız, bu yıl kurutmalık kayısının çok az yapıldığını genelde kayısının sofralık olarak tüketildiğini belirterek, “Rekolte azlığından fiyat yüksek olunca, il dışına koli kolu kayısı gönderme de bu yıl çok az oldu” ifadelerini kullandı.
Bu yıl zirai dondan dolayı rekolte düşüklüğü yaşanan kayısı genelde Karakaya Baraj Gölü kenarındaki Elazığ ili Baskil ilçesi ile Malatya ili Kale ilçesi baraj kenarındaki köylerde az da olsa kayısı ürünü tüketicilerle buluşturuldu.
Malatya’nın dünyaca ünlü kayısısı bu yıl Mart ayı sonunda yaşanan zirai don nedeniyle rekolte yok denecek kadar az olmasından dolayı fiyatlar tavan yaptı.

Zirai dondan çiçekleri zarar gören ve rekoltesi çok düşen yaş kayısı bu yıl 40 bin ton civarında ürün verdi. Normalde yılda 400 bin ton civarında yaş kayısı gerçekleşirken, bu yıl rekoltede 10’da 1 düşüklük olması, fiyatı da yaklaşık 8 - 10 kat arttırdı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 551
Bu Ay : 2119
Toplam : 2119

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom