Av Mevsimi 16 Ağustos'da Başlıyor

Yeni dönem Av Sezonu’nun, 16 Ağustos'ta yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacağı bildirildi.

Av Mevsimi 16 Ağustos'da Başlıyor Malatya Haber

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Malatya 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, yaptığı açıklamada, Bölge Müdürlüğü dahilindeki Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Mardin, Elazığ, Malatya , Şırnak, Siirt, Gaziantep, Kahramanmaraş, Sivas, Tunceli, Kilis illerinde av döneminin 16 Ağustos 2014 de başlayacağı ifade ederek, “Dğer türlerden bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekin kargası, kara leş kargası, leşkargası, saksağan avı 23 Ağustos 2014 tarihinde, yabani tavşan, ada tavşanı, tilki ve kaya sansarı avı 4 Ekim 2014 tarihinde, kum kekliği, kınalı keklik ve çil keklik avı 15 Ekim 2014 itibari ile, sakarmeke, sakarca, macar, ördeği, tepeli patka , boz ördek, fiyu, kaya güvercini tahtalı karatavuk ve çulluk avının 1 Kasım 2014 tarihi itibari ile başlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Bölge Müdürlüğü dahilinde özellikle av sezonu başlamadan keklik avının yapılmaya başlandığına dair şikayetler aldıklarını belirten Malatya 15.Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, “Avcıların Avlanma İzin Kartını Almadan ve az sezonu başlamadan avlanmamaları gerekmektedir" dedi.

2014-2015 Av Dönemi'nde avına izin verilen av hayvanlarını çarşamba, cumartesi, pazar ve resmi tatil günlerinde avlamak serbest bırakıldığını, ayrıca yaban domuzu, bıldırcın ve üveyik avının bu avlanma günlerine ek olarak salı günü de yapılabileceğini belirten Delgöz, ‘’2013 -2014 av sezonunda uygulama geçen AVBİS (Av Yönetimi Bilgi Sistemi) ile Avcılar ya kendileri ya da avcı dernekleri vasıtasıyla http://avbis.ormansu.gov.tr/ internet sitesinden sisteme giriş yaparak avlanacakları avlağı seçmeleri ve kota almaları gerekmektedir. Aksi takdirde izinsiz avlanmaktan dolayı haklarında idari yaptırım uygulanır "dedi.

Bölge Müdürlüğü genelinde avlanılmasına izin verilen hayvanlardan bazıları için avcı başına bir günlük 10 bıldırcın, 8 üveyik, 3 karatavuk , 4 çulluk-sakarmeke , 3 ‘er tahtalı-sakarca kazı, 2 keklik, 1 yaban tavşanı, 2 yaban domuzu olduğunu belirten Delgöz, açıklamasını şöyle tamamladı: 

“2014-2015 Av Sezonu Orman ve Su İşleri Bakanlığınca ‘’Kaçak Avcılıkla Mücadele Yılı” ilan edilmiştir. Malatya 15. Bölge Müdürlüğümüz sınırları dahilinde ekiplerimiz araçlarımız ve gönüllü koruma elemanlarımız ile yasadışı avcılığın önlenmesi amacı ile çalışmalarımız devam etmektedir.

Avcılığın sürdürülebilir olarak devam etmesi için yaban hayatının ve avın korunması, belirlenen kurallar çerçevesinde avın yapılması dileğiyle avcılarımıza hayırlı sezonlar diliyoruz.’’

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 493
Bu Ay : 2022
Toplam : 2022

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom