Trambus Basına Tanıtıldı

Malatya’ya getirilen 2 adet Trambüs aracı, basına tanıtıldı. Trambusun Ekim sonu veya Kasım’da yolcu taşımaya başlayacağı bildirildi.

Trambus Basına Tanıtıldı Malatya Haber

Malatya Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önünde sergilenen araçta açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Trambüs Projesinin altyapı çalışmalarının yüzde 85 oranında gerçekleştirildiğini belirtti.

Başkan Çakır, geçen yıl Haziran ayında ihale sözleşmesini imzalayarak Trambüs projesini başlattıklarını anımsatarak, “Bu proje ulaşımda kaliteyi yükselten, standartları yükselten önemli bir proje. Aynı zamanda çevreci bir proje. Çünkü, çevreye karbondioksit salınımı noktasında gerçekten çevreci bir yatırım ve enerji tasarrufu projesi. Tekerlerinden üretmiş olduğu elektriği tekrar sisteme aktarmasıyla birlikte yaklaşık yüzde 75-80 civarında bir enerji tasarrufu sağlıyor. Güvenlik açısından çok daha güvenli bir araç. Sessiz ve içerisindeki yolcuları rahatsız etmeyen bir sürüşü var. Tırmanma gücü ve çekiş gücü de çok daha yüksek. Bakım maliyetleri diğer araçlara göre çok daha düşük” açıklamasında bulundu.

Trambüs Projesi kapsamında yapılan 10 aracın 6 tanesinin imalatının tamamlandığını kaydeden Başkan Çakır, “2 araç şehrimize getirildi. 4 araç ise sevkiyat için beklemektedir. Diğer araçlar önümüzdeki aylar içerisinde tamamlanmış olacak” dedi

Başkan Çakır, “İki aracımızın gelmesiyle birlikte, şoförlerimize eğitimler verilecek. Daha sonra da sahada hat üzerinde, elektrikli sistemler ile ilgili test sürüşlerine başlamış olacağız.

Trambüs Projesi kapsamında yapılan çalışmalarla toplam bin 500 adet Katener direği imalatından bin 267 âdetinin montajı tamamlandı. Kalan 233 adet direk montajı ise Karayolları Bölge Müdürlüğünün yol çalışmaları bitiminde imalatı tamamlanacak. Bilindiği gibi doğu bölgesinde 3 kavşak projesi hazırladık ve Karayolları şu anda uygulamasını yapıyor. Üniversite girişi, Turgut Özal Tıp Merkezi girişi ve yeni stad tarafında yer alan 3 kavşak projesi, Trambüs’ün geçişine uygun şekilde yapılıyor.

Toplam 53 adet istasyonun altyapı işleri bitirilmiş olup yapılacak üst örtü imalatları devam etmektedir. Proje kapsamında 9 adet trafo merkezinin inşaat ve montaj işlemi bitirildi.

Firmanın bize vereceği 2 tane 19 metrelik araçlar vardı. Onları da bu yılın sonlarına doğru firmadan talep ediyoruz.
Trambüs Projesi Türkiye’de yaygınlaşacak. Örnek bir proje. Her ilde olduğu gibi bizler de toplu taşımaya önemli miktarda destek sağlıyoruz. Sübvanse ediyoruz. Dolayısıyla işletmeyi kendi içerisinde gelir ve giderini dengelemek zorundayız. Bunu yaparken de mutlaka standartları da yükseltmek zorundayız. Dolayısıyla önemli bir yatırımı inşallah Malatya’ya kazandırmış olacağız.”ifadelerini kullanrdı.

Çakır, Trambusun Ekim sonu veya Kasım’da yolcu taşımaya başlayacağı bildirirken, neden raylı sistem diyenlere, “Trambus 60 milyon TL civarındaya mal oluyor. Raylı sistemin maliyeti ise 350 milyon TL’dir” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 941
Bu Ay : 4739
Toplam : 4739

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom