İHD'den IŞİD Açıklaması

İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şube Başkanı Servet Akbudak, "Ortadoğu, Suriye ve Irak’ta yaşananlara seyirci kalmak büyük aymazlıktır" dedi.

İHD'den IŞİD Açıklaması Malatya Haber

Dernek binasında basın açıklaması yapan Akbudak, " Suriye Rojavada, Irak Şengal’ de Kürdşii, Ezidi, Türkmen ve diğer halklara saldırarak katliamlar gerçekleştiren IŞİD Bu coğrafyayı bir mezbahaneye çevirmeye çalışmaktadır. Başta bölge devletleri olmak üzere Dünyanın bu İnsanlık dışı katliamlar karşısında seyirci kalması İnsanlık tarihine sürülmüş bir kara leke olarak kalacaktır" ifadelerini kullandı.

Akbudak, IŞİD'in korku ve katliam imparatorluğu kurmaya çalıştığını iddia ederek, şunları söyledi; "Önce Suriye Rojava’da farklı inanç ve kimliklere yönelik vahşice saldırarak katliamlar gerçekleştiren terörist örgüt IŞİD; Şimdi de Irak Şengal’de mazlum Ezidi halkı, Türkmen ve Kürtlere saldırarak acımazsızca soykırım gerçekleştirmektedirler. Yüz yıllardır yaşadıkları toprakları can korkusuyla terk ederek dağlara sığınmaya çalışan on binlerce bölge halkını büyük bir felaket beklemektedir.

Şu ana kadar bine yakın erkeğin öldürüldüğü, 750 den fazla kadının kaçırılarak tecavüze uğradığı, sadece yollarda susuzluktan ölen çocuk ve ihtiyar sayısının 150'yi aştığı bu vahşet karşısında dünyanın ve halkların seyirci kalması ciddi anlamda bir vicdan, ahlak, inanç ve namus probleminin yaşandığını göstermektedir. Bu çeteler bölgeyi denetim altına alarak bir korku ve katliam imparatorluğunu kurmaya çalışmaktadırlar."

IŞİD'in hem insanlığa hem de İslam'a karşı en büyük günah, zulüm ve suçu işlediğini kaydeden Akbudak, "Bu çeteler Müslüman Filistin halkını soy kırımdan geçiren İsrail devletine bir tek söz söylemezken, İslam adına Hareket ettiklerini söyleyerek, İslam’ın hiçbir değer ve ölçüsüyle bağdaşmayan bir tutumla, zalimler yerine Mazlum halklara saldırarak Hem insanlığa hem de İslam’a karşı en büyük günah, zulüm ve suç işlemektedirler.

Bu saldırı ve katliamlar karşısında ABD ve batılı devletlerin yanı sıra Müslüman bölge devletlerin büyük bir ittifakla sessiz ve suskun kalmaları IŞİD’i desteklemekten başka hiçbir anlam ifade etmediğini, bu nedenle insanlık onuru ve ahlakının, batı ve bölge devletleri açısından ekonomik çıkardan sonra geldiği gerçeğiyle karşı karşıya gelmiş olduğumuzu göstermektedir. Türkiye’nin Türkmenleri de katleden bu terörist saldırılar karşısında suskun kalması son derece düşündürücüdür.

Bugün çıkar kaygılarıyla hareket edenler, yarın ölümcül tehlike karşısında ne canlarını, ne de onurlarını asla kurtaramayacaklardır. Her gün katlanarak büyüyen ve insanlık için telafisi mümkün olmayan bir yıkıma dönüşecek bu tehlike karşısında duyarlı olmak, ben insanım diyen her kesin her sivil ve demokratik kurum ve kuruluşun asıl görevi olduğuna inanıyoruz. Yarın çok geç olmadan bu günden her kes ve her kesimi sorumlu ve vicdanlı olmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 645
Bu Ay : 6625
Toplam : 6625

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom