Aşırı Sıcak Meyveleri de Etkiledi

Meyve ağaçlarına zarar veren kırmızı örümcek hastalığı ile tekin mücadele yapılması istendi.

Aşırı Sıcak Meyveleri de Etkiledi Malatya Haber

Kiraz, elma, armut, şeftali, vişne, erik, kayısı, badem ve diğer meyve ağaçlarında da zarar yapan kırmızı örümcek hastalığının görüldüğü bildirildi.

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bu yıl ilimizde iklim şartlarının değişmesi, hava sıcaklıklarının çok yüksek seyretmesi ve üreticilerimizin bazı ruhsatsız zirai ilaçları, İl ve İlçe müdürlüklerine danışmadan bilinçsizce kullanmaları sonucu kırmızı örümcek popülasyonunda artış gözlemlenmiştir. Üreticilerimizin Mücadele zamanını geçirmemeleri çok büyük önem arz etmektedir. Bu zararlının biyolojisi ve mücadele şekli aşağıda anlatılmıştır” ifadelerini kullandı.

Kırmızı örümcek hastalığı tanımı ve yaşayışı konusunda, “Akarlar çıplak gözle zor görülecek kadar küçük zararlılardır. Vücutlarında değişik şekil ve büyüklükte kıllar, dikenler ve tüyler bulunur” açıklama yapılırken, zarar şekli ise şöyle belirtildi: “Kırmızı örümcekler ağaçların yapraklarında bitki özsuyunu emerek ve zehirli madde salgılayarak zarar yaparlar. Şiddetli zarar gören yapraklar kurşun veya gümüş rengini alırlar. Kırmızı örümcek zararı görmüş yaprakta, damarlar boyunca renk bozulması başlar ve yapraklar zamanla dökülür. Gelecek yılın meyve gözleri normal teşekkül etmez. Pişkin gözler az olur. Meyve verimi yıldan yıla düşer.”

KIrmızı örümcek hastalığının zararlı olduğu bitkiler de şöyle belirtildi: “ Kiraz, elma, armut, şeftali, vişne, erik, kayısı, badem ve diğer meyve ağaçlarında da zarar yaparlar.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 55
Bu Ay : 2599
Toplam : 2599

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom