Malatya'da İki Yatırım Hayata Geçti

TKDK Malatya İl Koordinatörlüğüne 2013 yılında sunduğu proje kabul edilip yatırımını tamamlayan Asis-Et ile Karda Dondurma adlı proje tamamlandı.

Malatya'da İki Yatırım Hayata Geçti Malatya Ekonomi

 

 

 

TKDK Malatya İl Koordinatörlüğüne 2013 yılında sunduğu proje kabul edilip yatırımını tamamlayan,150 adet/gün büyükbaş, 300 adet/gün küçükbaş kesim kapasiteli Asis-Et adlı büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesimhanesi 2014 yılında faaliyete geçti. Yatırım tutarı 4 milyon Lirayı geçen işletme üretime başladı .İki taksit halinde talep edilen destek tutarının 1,626 milyon TL’si yatırımcıya 2013 yılında ödendi. İkinci taksitin ödeme evrakları inceleme safhasında olup, işlemler tamamlandığı zaman yatırımcıya yaklaşık 495 bin TL daha ödeme yapılacaktır.

17.07.2014 tarihinde TKDK Malatya il koordinatörü Mehmet H. DERE TKDK hibe programından yararlanılarak yapılan işletmeyi ziyaret etti. ASİS ET Genel müdürü işletmeyi gezdirdikten sonra işletme hakkında bilgi verdi. Asis Et Gıda Ltd. Şti. Genel Müdürü Naci Bayrakçı şu anda %50 kapasite ile çalıştıklarını, yaklaşık 60 civarında çalışanları olduğunu, tam kapasiteye ulaştıklarında bu sayının 100’ü geçeceğini söyledi. Bu tür yatırımların istihdam açısından önemini özellikle vurguladı. Kesimhanenin Malatya ilinde hayvan besiciliğini de geliştireceğini söyledi. Ayrıca destek almadan bu projeyi hayata geçiremeyeceklerini belirten Bayrakçı, başta il koordinatörü olmak üzere tüm TKDK çalışanlarına samimi teşekkürlerini belirtti.

TKDK Malatya İl Koordinatörlüğüne 2013 yılında sunduğu proje kabul edilip yatırımını tamamlayan Arılar Gıda Sanayi Ticaret Ve Ltd. Şti’nin kurumumuza sunmuş olduğu Karda Dondurma adlı proje tamamlandı. Yatırım tutarı 3.374.619 TL olurken hibe tutarı 1.687.309 TL olarak talep edildi. Ödeme talep paketi hazırlama sürecinde olan işletme kapasitesini artırarak üretimine devam etmektedir.

18.07.2014 tarihinde Malatya TKDK il koordinatörü Mehmet H. DERE TKDK hibe programından yararlanılarak kapasitesi artırılan işletmeyi ziyaret etti. Proje sahibi Yusuf Arı ve Hamdi Arı işletmeyi gezdirdikten sonra işletme hakkında bilgi verdi. Daha önce sadece süt tozundan üretim yaptıklarını belirten proje sahipleri, satın aldıkları yeni makinelerle sütten dondurma yaparak şu an için 10.350 kg süt işlediklerini ve dondurma üretimlerinin de yaklaşık 20-30 tona çıkacağını söyledi. İşletmede 45 kişi çalıştırıldığını, üretimlerinin çoğunluğunu Ortadoğu ülkelerine ihracat yaptıklarını söyleyen Yusuf Arı, koordinatörlük personeline yakın desteklerinden dolayı müteşekkir olduklarını belirtti.

 

 

Yatırımları değerlendiren TKDK Malatya İl Koordinatörü Mehmet H. DERE bu tür büyük istihdam oluşturan projelere verdikleri desteklerin kendilerini mutlu ettiğini, bu tür projelerin daha çok olması için yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti. TKDK Malatya il koordinatörlüğü olarak ilimize kazandırılan her projeden ayrı ayrı mutluluk duyduklarını,  istihdamı destekleyen projelerin Malatya’ya kazandırılmasının kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini belirtti.

 

 

 

Türkiye ve AB tarafından eş finansman biçiminde oluşturulan IPARD programı çerçevesinde Malatya ilinde desteklenecek alanlar,

 

Süt üreten tarımsal işletmelere yatırım

Et üreten tarımsal işletmelere yatırım

Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması

Et ve Et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması

Meyve ve Sebzenin işlenmesi ve pazarlanması

Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi

Yerel Ürünler Ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi

Kırsal Turizm

Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi

 

           

IPARD programı ve Malatya ilinde desteklenecek alanlar hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyen yatırımcılar TKDK resmi internet sitesi www.tkdk.gov.tr, 444 85 35 proje yardım masası hattı ve İl Koordinatörlüğünün Milli Egemenlik Cad. No:57 adresindeki hizmet binasında oluşturulmuş yardım masasına başvurabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İrtibat;

Süleyman AYDIN

TKDK Malatya İl Koordinatörlüğü/İletişim Uzmanı

Tel   : (422) 323 38 01 – 02

                                                                                                      

 

            Bu Program AB tarafından desteklenmektedir.

                                                        AB bu yayının içeriğinden sorumlu değildir.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 638
Bu Ay : 6618
Toplam : 6618

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom