Frangipane'den Gürkan'a Ziyaret

Malatya Aslantepe Höyüğü ve Açık Hava Müzesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı ziyaret etti.

Frangipane'den Gürkan'a Ziyaret Malatya Haber

Ziyarette, Aslantepe’nin dünya ve Türk tarihi açısında öneminin yanı sıra Malatya’ya sağlayacağı katkı konuşuldu.
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Uzun yıllar Malatya’mızın tarihine ışık tutacak araştırmalar yapmışlardır. 70’lerden sonra öğrenci olarak geldiği Aslantepe kazı çalışmalarına, 2014 sürecinde de aktif olarak Prof. Dr. Marcella Frangipane, Roma Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim üyesi ve kazı ekibi başkanı olarak yürütmektedir. Biz kendilerine geçtiğimiz kervansaray buluşmalarında fahri hemşerilik beratını vermiştik. Kendisi ve öğrencileriyle birlikte Malatyalıların gönlünde taht kurmuştur. Artık kendilerini misafir olarak değil, ev sahibi olarak görüyoruz. Kervansaray buluşmalarında da hep yanımızda olmuştur. Aslantepe kültürel anlamda, dünya kültürel mirasının ortak değeridir” dedi.

Aslantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane ise, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile birlikte Aslantepe’yi daha iyi yerlere taşımak adına çalışacaklarını belirterek, “Türkiye'yi seviyorum ama Malatya benim için çok farklı. Malatya tarihinin Aslantepe’de yattığını belirtmek isterim. Aslantepe'de 40 yılı aşkındır hizmet ediyorum. Aslantepe'nin daha çok tanıtımı için reklam lazım. Malatya için çok önemli bir tarih yeridir Aslantepe. Orduzu'da ve Malatya'da öğrencilere ve öğretmenlere tarihi anlatacak konferanslar yapacağız. Amerika'da, Aslantepe için konferanslar verdim. Başkanımızla el ele Aslantepe yi daha iyi yerlere getireceğimizden eminim” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 110
Bu Ay : 6090
Toplam : 6090

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom