Kayısı, Konut Satışını da Etkiledi

Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, “Malatya’da 5 bin konut stoku bulunuyor” diyerek, şimdi konut almanın tam zamanı olduğunu söyledi.

Kayısı, Konut Satışını da Etkiledi Malatya Haber

Malatya’daki konut üretimi ve satışı konusunda bilgi veren Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, “Malatya’da, bölgemize göre konut alanında aktiflik yaşandı. Konut üretimi gereğinden fazla yapıldı. Şu anda yaklaşık 5 bin’in üzerinde stokun olduğu tahmin edilmektedir” diyerek, bu yıl zirai don nedeniyle kayısının olmamasının da konut sektörünü durgunluğa ittiğini vurguladı.

Konut satışının artması için müteahhit firmaların emlakçılar ile daha sıkı çalışmalarını öneren Özgül, “2000 yılından sonra emlakçı ve müteahhit arkadaşlar kopuk çalıştılar. Ama şimdi müteahhit arkadaşlar emlakçılara yanaşmaya başladı. Çünkü yaptığı konutu satamayınca emlakçılarla çalışmaya başladılar. Ellerindeki konut sayısını azaltmaya ve sermayelerini kaybetmemeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Konut ihtiyacı olanların tam da konut alma zamanı olduğunu belirten Ali Özgül, “Çünkü durgunluğun uzun süreceğini tahmin etmiyorum. Müteahhit, yaptığı konutunu satamadığı için elindeki sermaye azaldığından veya tükendiğinden belki biraz düşük fiyatla verme dönemidir. Konut alacak olanlar bu fırsatı değerlendirmelidir. Konut almak ve yatarım yapmak isteyenlerin bu ara konut almaları tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

KAYISI YOKLUĞU KONUT SATIŞINI DA ETKİLEDİ

Bu arada, bu yıl zirai don nedeniyle kayısının olmamasının da konut sektörünü durgunluğa ittiğini vurguladı. Yılda 350-400 milyon dolar döviz girdisi sağlanan kayısıda bu yıl 10 kat düşük rekolte olması nedeniyle bunun konut satışlarına da yansıdığı kaydedildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 611
Bu Ay : 8670
Toplam : 8670

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom