Bir Tek Traktör Bile Vermediler

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın üreticilere yönelik makine ve ekipman destekleri içerisinde Malatya’nın istenilen düzeyde yararlanamamasını eleştirdi.

Bir Tek Traktör Bile Vermediler Malatya Ekonomi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın üreticilere yönelik makine ve ekipman destekleri içerisinde Malatya’nın istenilen düzeyde yararlanamamasını eleştirerek, “Binlerce üretici başvuru yapmasına rağmen Malatya’ya tek bir bahçe traktörü bile gönderilmemesi düşündürücüdür” dedi.

Ağbaba, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in cevaplaması istemiyle bir de soru önergesi verdi. Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, üreticilere yönelik makine ve ekipman destekleri içerisinde yer alan bahçe traktörü dağıtımında Malatya’ya yapılan haksızlığın kamuoyunda dile getirildiğini belirterek “10 Mayıs 2014 tarihinde başlayıp 9 Haziran 2014 tarihinde sona eren başvurular kapsamında, binlerce Malatyalı çiftçinin uzun uğraşılar sonucu hazırladıkları dosyalarla bahçe traktörüne başvuru yaptıkları, ancak tek bir traktörün bile Malatya’ya verilmediği görülmüştür. Malatyalı üreticiler kendilerinin kandırıldıklarını, büyük emekler vererek hazırladıkları dosyaların tamamının reddedilmesinin düşündürücü olduğunu ifade etmektedirler ”dedi.

Ağbaba “30 Mart tarihinde meydana gelen don felaketinin ardından tüm gelir kaynakları yok olan Malatyalı üreticilere devletin farklı alanlarda destek vermesi beklenirken, desteklerden en az yararlanan illerden biri olması en yalın ifadeyle haksızlık ve insafsızlıktır. Çevre illerle kıyaslandığında desteği en az kullanan illerden birinin Malatya olmasının sebebi yetkililer tarafından kamuoyuna mutlaka açıklanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Ağbaba, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in cevaplaması istemiyle bir de soru önergesi verdi. Ağbaba önergesinde, “Bakanlığınız tarafından 10 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında Türkiye genelinde kaç üretici destekten yararlanmak için il müdürlüklerine başvuru yapmıştır? İl il üretici sayıları ve başvuru yaptıkları destek programı nelerdir? 41 ayrı makine ve ekipman için destek verileceği belirtilen tebliğin ardından illere göre dağıtımı yapılan ekipman sayısı ayrı ayrı ne kadardır? Malatya İlinde kaç üretici bahçe traktörü desteğinden yararlanmak için başvuru yapmıştır? Malatya ilinde bahçe traktörü başvurularının tamamının reddedilmesinin gerekçesi nedir? Binlerce dosya içerisinde kriterlere uyan hiçbir üreticinin olmaması mümkün müdür? Malatyalı üreticilerin büyük mağduriyet yaşamasına sebep olan konuyla ilgili bir inceleme yapılması düşünülmekte midir?” sorularını yöneltti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 196
Bu Ay : 3994
Toplam : 3994

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom