İshal Deyip Geçmeyin

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Melih Yaman, gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılması gerektiğini, en iyi ishal ilacının ise yoğurt olduğunu söyledi.

İshal Deyip Geçmeyin Malatya Yaşam-Sağlık

Son günlerde çocuklarda aşırı derecede ishal vakalarının görüldüğünü ifade eden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Melih Yaman, gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılması gerektiğini, en iyi ishal ilacının ise yoğurt olduğunu söyledi.

Medicalpark Elazığ Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Melih Yaman, anne ve babaları son günlerde çocuklarda görülen ishal vakalarına karşı uyardı. İshallerin özellikle 6 ay ile 2 yaş arasındaki çocuk grubunda sık görüldüğünü belirten Dr. Yaman, ishalli hastalıkta en ciddi tehdidin sıvı kaybı olduğunu söyledi. Son günlerde çocuklarda ishalin 24 saatte üçten fazla veya anne sütü alan bebeklerde her zamankinden daha sık ve sulu dışkılama şeklinde görüldüğünün altını çizen Dr. Yaman, "İshalin sıklığının ve miktarının yanında yeşilimsi, kanlı, yağlı, mukuslu olup olmadığı, gıda artığı içerip içermediği de önemlidir. Özellikle anne sütü alan küçük çocuklarda gaita hafif sulu ve sık olabilir. Bu durumda gaita sarı renkte ve üzerinde küçük altın renkte tanecikler varsa çocuğun ishali yok demektir" dedi.

Çocuklarda ani başlayan ishalin en sık nedeninin rota virüsü denilen enfeksiyon olduğunu vurgulayan Dr. Yaman, "Bu enfeksiyonun aşısı vardır ve 2 aylıktan itibaren uygulanmalıdır. Bu hastalara antibiyotik vermek çoğunlukla ishalin uzamasına neden olur. İshalin sıklıkla nedenlerinden biri de besin zehirlenmeleridir. Uzun süre bekletilen yumurta ve diğer yiyeceklerle oluşabilir. Bu hastalarda ishalin yanında kusma ve karın ağrısı da vardır. Su kaybı olan çocukta ilk bulgu göz küresinin içeri çökmesidir. Daha sonra ağızda kuruma, halsizlik, karın cildinin hamur kıvamına gelmesi gibi çocuğun susuzluğunun derecesine göre artan şikayetler görülür. İshalin uzun sürmesi durumunu kronik ishal olarak adlandırabiliriz.

Bu durum yenidoğan ve bebeklerde kistik fibrozis gibi doğumsal bir nedene bağlı olabileceği gibi inek sütü veya soya alerjisine de bağlı da olabilir. Burada önemli olan kaybedilen su ve elektrolitin ağızdan takviye etmektir. Eğer hasta kusmuyorsa sulu gıdalar, yoğurt, ayran, elma suyu, muz, patates püresi, yağsız pirinç pilavı tedavi için yeterlidir. Yoğurdun en iyi ishal ilacı olduğu unutulmamalıdır. Çocuk eğer kusuyorsa serum takılması gerekli olabilir. Gereksiz yere kullanılan antibiyotiklerin de bağırsak florasını bozarak ishale neden olduğunu belirtmek isterim. Bu tür vakalara sıklıkla rastlayabiliyoruz" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 646
Bu Ay : 7792
Toplam : 7792

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom