Bütün Bahçeler Sigorta Yapılmalı

Tarım Sigortaları Havuzu İşletmesi (TARSİM) Malatya Bölge Müdürü Bünyamin Kadak, “Biz nokta hasar tespiti yapıyoruz. Risk paylaşımı arttıkça, yani ne kadar çok bahçe sigorta yaptırılırsa, prim miktarı da düşecektir” ifadelerini kullandı.

Bütün Bahçeler Sigorta Yapılmalı Malatya Ekonomi

Kadak, hasar tespit çalışmalarının sağlıklı yapılmadığı iddialarına cevap vererek, “Hasar tespitimiz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün hasar tespitine benzemiyor. Biz nokta hasar tespiti yapıyoruz. Bazı bölgeler var ki, yan yana olan bahçelerde farklılıklar olabiliyor. Biz nokta hasar tespiti yaptığımız için, Malatya genelinde şu kadar hasar oranı meydana geldi dememiz yanlış olur. Hasar tespitini, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Hazine Müsteşarlığı’ndan yetki ve eğitim almış ziraat mühendisleri eksperler yapıyor.

2014 yılında mobil sistemle hasar tespiti yaptık. Tablet ile bahçedeki ağacın fotoğrafının çekilmesinden tutun, dallarına kadar değerlendirmeler yapılıyor. Eğer orada internet var ise, biz sistemden görebiliyoruz” şeklinde konuştu.
Üreticilerin ekspertiz raporuna itiraz hakkı olduğunu belirten Kadak, “Bölgemize ya da genel müdürlüğümüze verdikleri itiraz dilekçesi değerlendiriliyor. Farklı eksper yönlendirilip, yeniden hasar tespiti yaptırıyoruz”dedi.

TARSİM Malatya Bölge Müdürlüğü’ne 14 ilin bağlı olduğunu hatırlatan Bünyamin Kadak, sigorta priminin yüksek olduğu şeklindeki şikayetlere karşılık, “Bir üreticinin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı 10 bahçesi varsa, riskli olan 2-3 tanesini sigortalattığını görüyoruz. Tamamının sigortalamadığını gördük. Burada risk paylaşımı arttıkça, prim miktarı da düşecektir. Üreticilerden isteğimiz, risk bölgesine bakmaksızın, ÇKS’ye kayıtlı bütün bahçelerini sigortalatmalarıdır. Sigortalılık oranında katılım artarsa, ileride TARSİM’in ödemelerinden tutun, primine kadar üreticiye yönelik olumlu çalışmalar olacaktır. Risk paylaşımı arttıkça, yani ne kadar çok bahçe sigorta yaptırılırsa, prim miktarı da düşecektir” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 166
Bu Ay : 166
Toplam : 166

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom