TARSİM'den Büyük Destek

TARSİM’in zira don sigortasında 51 milyon TL prim topladığı, ancak bunun karşılığında 77 milyon TL hasar primi ödeyeceği bildirildi.

TARSİM'den Büyük Destek Malatya Ekonomi

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Malatya Bölge Müdürü Bünyamin Kadak, yaptığı basın açıklamasında, don sebebiyle kayısı ürünleri zarar gören üreticilere ödemelerin poliçe bitiş tarihlerine göre yapılmaya başlandığını bildirdi.
Kadak, “Geçtiğimiz Mart ayının son günlerinde ülkemizin hemen hemen her bölgesinde etkili olan ve çok sayıda bitkisel ürüne zarar veren “Don” hadisesi, Malatya ve ilçelerinde kayısı ürününde etkili olmuştur.

Devlet Destekli Tarım Sigortaları kapsamında 2014 yılının başından Haziran ayı sonuna kadar bitkisel ürün sigortası branşında Malatya ilinde toplam 15 bin 146 adet poliçe düzenlendi. Bu poliçelerden 13 bin 859 adedi kayısı ürününe ait, 9 bin 533 adedi ise don teminatı alan kayısı poliçelerinden oluşmaktadır.

Aynı dönemde don hasarı alan kayısı poliçelerine ilişkin gelen ihbar adedi ise 13 bin 281 adettir. Alınan hasar ihbarlarını takiben eksperler tarafından geçici hasar tespitleri Mayıs’ın ilk haftası, kesin hasar tespitleri ise Temmuz ayının ilk haftasında tamamlandı. Hasar ödemeleri, ekspertiz çalışmaları esnasında belirlenen oranlar doğrultusunda ve Genel Şartlar, Tarife, Talimatlar’da yer alan uygulama esasları çerçevesinde, üreticilere poliçe bitiş tarihlerine göre Temmuz ayından itibaren yapılmaya başlandı“ dedi.

Kadak, 2014 yılında Malatya ilinde tüm tarım sigortası branşları için 51 milyon TL prim almalarına rağmen, 77 Milyon TL ödeme yapılacağını ve tarım sigortası yaptıran üreticilerin mağduriyetlerinin giderileceğinin altını çizdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 665
Bu Ay : 7462
Toplam : 7462

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom