Helal Sertifika Şartları Anlatıldı

Fırat Kalkınma Ajansı tarafından “Helal Sertifikası ve İhracata Etkileri-Malezya Örneği” konulu seminer düzenlendi.

Helal Sertifika Şartları Anlatıldı Malatya Ekonomi

Fırat Kalkınma Ajansı’nın Salonu’nda düzenlenen seminerin açılışında konuşan Vali Vasip Şahin, “Helal sertifika tüm dünyayı ilgilendiren bir konu. Helal Ürün Sertifikası ilk başlarda ülkemizde de farklı algılandı, ideolojik bir yaklaşımmış gibi algılandı veya ideolojik bir yaklaşımla ele alındı. Dolayısıyla Türkiye’de bunu ilk önce anlatmak kolay olmadı. Ama konu ideolojik yada dini olmaktan çok daha ticari bir konu.

Allah’a şükür Türkiye o dönemi geçti, dini ve ideolojik boyutundan çok öte bir konu edildiği fark edildi ve Türkiye’de hızla helal sertifika konusu gündeme gelmeye başladı. Bu konudaki bilinçte arttı. Türkiye sadece kendi vatandaşları için değil, dünyadaki yaklaşık 2 milyar Müslümanlın oluşturduğu bir pazara hitap etmek durumunda. O insanlara güvenilir ürünler sunmak durumunda. Dolayısıyla bu konu işadamlarımız, üreticilerimiz ve sanayicilerimiz için çok elzem hale gelmiş durumda” dedi.

Seminerde konuşan Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) TEKNİK Bilim Kurul Üyesi Murat Sayın, “Helal, meşru, izin verilmiş. Hangi çeşit gıda maddeleri olursa olsun yiyeceklerimiz ve içeceklerimiz bizatihi Allah (cc)’ ın helal kıldığı maddelerden olmalı ve bir de helal yolla kazanılmalı” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 593
Bu Ay : 3077
Toplam : 3077

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom