Heybeti Gitmiş

Malatya’da Battalgazi kavşağı göbeğine Battalgazi’nin Heykeli konuşlandırıldı. Tarihi imajına aykırı, cüce, çocuksu battalgazi heykeline eleştiriler devam edeceğe benziyor.

Heybeti Gitmiş Malatya İlçe

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin görüntü olarak atıl olan mekanlarından çevre yolu üstünde bulunan kavşağa; kentin tarihi kimliklerinden olan Battalgazi heykelinin konulabilmesi ve temsili olarak Malatya’nın fethini anımsatan kale kaidesi yapıldı.
Söz konusu kale kaidesi için 25X25X35 ebatlarında tüf taşı ve 15X15X40 ebatlarında taşlar kullanılarak kavşağın görüntüsü kent tarihi ile uyumlu hale getirildi.
Battalgazi’nin Heykeli hakkında şu teknik bilgiler verildi:
“Kalenin bütün surları dairesel olup beş parçadan oluşmaktadır. Ortada bulunan ana kalenin çapı 1,27 m, yüksekliği ise 2,70 m.dir. Diğer küçük surların çaları 0,75 m olup yükseklikleri ise 1,50 m.dir. Surların içi grobeton ve mıcır dolgu ile doldurulmuştur. “
Kale kaidesinin üzerindeki Battalgazi Heykeli’nin ise Malatya Büyükşehir Belediyesi Esenlik Şirketi tarafından heykeltıraş Hüseyin Aydemir’e yaptırıldığı kaydedildi.
Malatya - Elazığ karayolu Battalgazi kavşağı göbeğine Battalgazi’nin Heykeli'nin konuşlandırılması, o bölgeye ayrı bir görünüm kattı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 823
Bu Ay : 14999
Toplam : 14999

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom