Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması

Malatya’nın da içinde bulunduğu çocuklar üzerinde yapılan obezite araştırmasında 7-8 yaş grubunda obezitenin yüzde 21,6 olduğu ortaya çıktı.

Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması Malatya Haber

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Ofisi’nce yürütülen “European Childhood Obesity Surveyans Initiative-Avrupa Çocukluk Çağı Obezite İzleme Girişimi” kapsamında 20 ülkede yapılan araştırmaların 3. aşamasına 21. ülke olarak ülkemizde katılmıştır.

Bu çalışmanın amacı, ülkemizde okul çağı çocuklarının malnütrisyon, kiloluluk ve şişmanlık durumunu, beslenme ve fiziksel aktivite profilini ortaya koymak ve uluslararası bir araştırmaya katılarak okul çağı çocuklarında büyümenin diğer ülkelerle kıyaslamalı olarak izlenmesidir. Araştırmanın üç yılda bir tekrarlanarak Okul çağı çocuklarının büyümelerinin değişiminin izlenmesi hedeflenmektedir.

Araştırma 67 ilde oluşturulan 78 ekiple, 216 okulda 2. Sınıf öğrencilerinden 5 bin 101 öğrenciye ulaşılarak 2013 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda ilimizde Hekimhan ilçesinde Kurşunlu İlkokulu, Battalgazi ilçesinde Selçuk İlkokulu ve Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu çalışmada yer almıştır” ifadeleri kullanıldı.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de 7-8 yaş grubu kızlarda şişmanlık prevalansı (kilolu dahil) yüzde 21,6, erkeklerde şişmanlık prevalansı ise (kilolu dahil) yüzde 23,3 bulunmuştur. Bodurluk-ciddi bodurluk prevalansı erkelerde yüzde 2,2, kız çocuklarda yüzde 1,9 olarak saptanmıştır. Kırsal bölgede zayıflık prevalansı yüksek, kentsel bölgede ise şişmanlık prevalansı yüksektir” denilen açıklamada, daha sonra şunlar belirtildi:

“İlimizin de içinde bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesinde şişmanlık prevalansı (kilolu dahil) kızlarda yüzde 10,8, erkeklerde yüzde 14,3 bulunmuştur. Bodurluk-ciddi bodurluk prevalansı kızlarda yüzde 5,7, erkeklerde yüzde 4,8 olarak saptanmıştır.

Sağlık Bakanlığı tarafından, çalışmaya katkılarımızdan dolayı Ankara’da gerçekleştirilen toplantı ile Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğümüze teşekkür belgesi takdim edilmiştir.

Araştırmanın kitabı, temel bulgular kitabı, İngilizce kitabı, İngilizce temel bulgular kitabı, Türkçe ve İngilizce afişlere http://beslenme.gov.tr/index.php?lang=tr&page=59&newsCat=1&newsID=405 linkinden ulaşabilmekte olup aynı zamanda Toplum Sağlığı Merkezlerimizde bulunan Obezite Danışmanlığı birimlerinde obezite konusunda danışmanlık hizmeti verilmektedir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 2
Bu Ay : 8061
Toplam : 8061

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom