UETD, Cumhurbaşkanlığı SEçimlerine Hazırlanıyor

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Fransa Başkanı Sabri Unat, Avrupa'da yaşayan vatandaşların, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına adaylığını olumlu karşıladığını söyledi.

UETD, Cumhurbaşkanlığı SEçimlerine Hazırlanıyor Malatya Haber

Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları kapsamında Malatya'ya gelen ve bir dizi temasta bulunan Unat, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Avrupa'da yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

UETD olarak 2004 yılından buyana çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Unat, "Çalışmalarımızın temel esasında; Avrupa'daki vatandaşlarımıza yardımcı olmak, sıkıntılarını çözmek, dertlerini dert edinmek var. Son dönemde, Sayın Başbakanımızın da öncülükleriyle kurulan bu vakfımızda, kardeşlerimizle bir lobi faaliyeti oluşturuyoruz" dedi.
Unat, Avrupa'daki sıkıntıların Türkiye'den daha farklı olduğunu belirterek, şunları söyledi: "İnsanımız farklı dil, din ve etnik gruplardaki insanlarla beraber yaşamaya çalışıyor. Tabi bunun farklı zorlukları var. Gurbet hasretiyle yaşayan vatandaşlarımızın sıkıntılarına elimizden geldiğince yardımcı olmak" ifadelerini kullandı.

"AVRUPA GENELİNDE 145 SANDIK KURULACAK"

Avrupa genelinde Cumhurbaşkanlığı seçimi için 145 sandık kurulacağını kaydeden Unat, şunları söyledi: "Avrupa'daki vatandaşlarımızın oy kullanma hakları daha önceden yoktu. Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimde Avrupa'daki vatandaşlarımız oy kullanacak. Avrupa genelinde 145 sandık kurulacak. Konsolosluklarımızın bulunduğu her bölgede sandıklarımız olacak. Avrupa'da yaşayan 2 milyon 700 bin vatandaşımız oy kullanacak. 900 bin vatandaşımızın Türkiye'de tatilde olduğunu düşünürsek, bir milyon 800 bin vatandaşımızın sandığa gitmesini bekliyoruz. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan vatandaşlarımız, yurt dışında bulundukları sürece yurt dışındaki temsilciliklerimizde oy kullanabilirler. Türkiye'de olan vatandaşlarımızda, birçok noktada 'yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olduklarını' ifade ederek oy kullanabilecekler. Avrupa'da 20 Temmuz'da sandıklarımız açılacak."

"BAŞBAKANIMIZIN ADAY OLMASINI VATANDAŞLARIMIZ ÇOK OLUMLU KARŞILADI"

Unat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olmasını, Avrupa'da yaşayan Türklerin olumlu karşıladığını ifade ederek, "Sayın Başbakanımıza, Avrupa'da çok büyük bir destek var. Biz bunu Köln'deki UETD toplantımızda gördük. Yaklaşık 50 bin vatandaşımız ile Başbakanımızı ağırladık. Daha sonra Fransa'da, Sayın Başbakanımızı ağırladık. Orada da yine 40 bin vatandaşımız, Başbakanımızı ağırladı. Vatandaşlarımız, Sayın Başbakanımızın Cumhurbaşkanlığına adaylığını sorduğumuz zaman bütün sivil toplum kuruluşları, dernekler çok olumlu karşıladı. Sayın Başbakanımızın aday olmasını istiyorlardı ve bu gerçekleşti. Muhalefet bir çatı adayı çıkardı. Bu çatı adaya karşı, birinci turda Sayın Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız olacak" dedi.

"SESİMİZİ DUYMAYA BAŞLADILAR"

Fransa'da Ermenilerin yaptıkları lobi çalışmalarına karşı, seslerini yükseltmeye başladıklarını dile getiren Unat, "Daha önceden Fransa'da, 500 bin Türk vatandaşımız bulunmasına rağmen Türklerin varlığı söz konusu olarak görülmüyordu. Fransa'da 500 bin Ermeni vatandaşı yaşıyor. Bu 500 bin Ermeni, Fransa'da kanunları dahi değiştirebilecek bir güce sahipler. Lobileşme öyle gerçekleşmiş. Ama ilk defa 3 sene önce çıkacak olan Ermeni yasa tasarısında, Türklerinde seslerini duydular. Bizler UETD olarak vatandaşlarımızı Paris'teki merkezde toplayarak, Fransız hükümetine bir mesaj verdik. 'Artık bizim sesimizde Fransa'da var' dedik. Şuanda Ermeni yasa tasarısı durduruldu. Ama 2015 yılı bizim için çok önemli. Vatandaşlarımızı bilinçlendirme noktasında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Fransız makamlarıyla devamlı görüşme içerisindeyiz. Ermeni yasa tasarısının çıkmaması konusunda çalışmalar yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 735
Bu Ay : 4533
Toplam : 4533

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom